Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU
ahmedcitlakoglu@giresungundem.com
Korona denilen meret neymiş be?!..
  • 0
  • 196
  • 03 Haziran 2020 Çarşamba
  • +
  • -

“Allah’ın gönderdiği her bir peygamber ve işbaşına getirdiği her bir halifenin mutlaka iki türlü sırdaşı vardır. Bir tür sırdaşlar ona iyiliği emreder ve onu iyiliğe teşvik eder. Öbür tür sırdaşlar ise, ona kötülüğü emreder ve onu işlemeye teşvik ederler. Günahtan korunan ise Allah’ın koruduğu kimselerdir.” (Buhârî, Ahkâm 42; Nesâî, Bey’at 32)
***
“Korona canavarı geliyor kaçın, herkes eve!” dediler; eyvallah dedik!.. Genç ihtiyar, çoluk çocuk aylardır evde hapis kaldık!..

“Sokağa çıkmak yasak!..” dediler; eyvallah dedik, evde kaldık…

“Cuma ve Bayram namazı, ramazanda teravih ve camilerde cemaatle namaz kılmayacaksınız!..” dediler, eyvallah dedik, camilere gitmedik, camilerde cemaatle namaz kılmadık!..
***
Dediler ki; “Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız hariç) Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekler…”

Bir an sevindik ve dedik ki; “elhamdülillah, nihayet gençlerin ve çocukların halini anladılar, onları serbest bırakıyorlar!..”

Oysa baktık ki yine yanılmışız!..
Meğerse gençlerin ve çocukların serbest bırakılmasının gerekçesi; onların aylardır ev hapsinde sıkıntılı hallerinin anlaşılması değil de turizm tesislerinin açılması imiş!..

Üstüne üstlük, “Ayrıca aileleriyle şehiriçi-şehirlerarası yolculuk yapabilecek, tatile veya yazlığa gidebilecekler… Ailesiyle birlikte tatile gidenler için otel alanı ev sayılacakmış!..”

Öyle ya, turizm tesislerine tatile gidecek her genç evlilerin muhtemelen 18 yaş altı çocukları vardır… Bu ailelerin tatile gidebilmesi için çocuklarını yanlarında götürmesi gerekli… Çocuklarını götüremezlerse tatile de gidemeyecekler… O halde, ailenin tatile gidebilmesi ve turizm tesislerinin canlanabilmesi için haliyle çocuklarına da izin çıkartılması gerekiyordu… Ve o da oldu!

Ne bilelim, cahillik işte!.. ‘Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmazmış’ misali, turizm tesislerinde gözü olmayanın turizm tesislerinin de 1 Haziran’dan itibaren hizmete açılacağı haberini de duymamış ve de okumamışız!

***
Hâsıl-ı kelâm: Meğerse her şey para içinmiş… Her şey turizm içinmiş!..

Peki, 18 yaş altına verilen seyahat izni 65 yaş üzerlerine acaba neden verilmemiş olabilir?

Muhtemelen turizm tesislerine tatile gidenler arasında 65 yaş üzerindekiler pek fazla bulunmuyor olmalı!.. Yoksa turizm tesislerine gidenler arasında 65 yaş üzerindekiler oran itibariyle yüksek olmuş olsaydı, herhalde onlar da bu seyahat hakkından faydalanıyor olurlardı!
***
Evet, kim ne yaparsa yapsın; her şey kayıt altına alınıyor ve tarihe not düşülüyor…
Bu korona tedbirleri de tarihe not düşülecek ve günü geldiğinde hatırlanacak ve hatırlatılacaktır!
***
Hani Hz. İbrahim,“Rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster” demişti de Allah da ona “İnanmıyor musun?” deyince, “Hayır (inandım) ancak kalbimin mutmain olması için” demişti (Bakara, 260) ya; işte o misal, bizler de kalbimizin mutmain olması için böyle bir sorgulama yapacak olursak herhalde haddi aşmış olmayız!
***
“Şeytan onların yaptıklarını süslemiş (güzel göstermiş) de kendilerini yoldan alıkoymuş (saptırmış). Onun için onlar doğru yola giremiyorlar.” (Neml suresi, 24)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
30 Mayıs C.tesi 2020 / 07 Şevval 1441

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM