Osman Bayram
Osman Bayram
osmanbayram_28@hotmail.com
KORONA VİRÜS VE ÇEVRESEL ETKİLERİ…
  • 0
  • 1375
  • 04 Mayıs 2020 Pazartesi
  • +
  • -

Corona virüs tedbirleri kapsamında halk evlerine kapandı. Araç trafiği azaldı. Bu durumun belki de tek olumlu yani çevreye ve doğaya olan etkisi. Çin ve İspanya, İtalya’da hava kirliliğinde belirgin bir düşüş var. Bu ülkelerde paylaşılan haberler bunu net şekilde gösteriyor.
Corona virüsün kalıcı etkilerinin zamanla görüneceğini malum, ”Korona virüse karşı alınan önlemler yan etkenlere de sahip. Küresel olarak; Trafik azaldı, Çevre kirliliği azaldı, Temizlik arttı, E-ticaret, uzaktan eğitim, ev ofis, Kitap okuma arttı, Aile ve kendimize vakit ayırma arttı, tüm bunların kalıcı etkileri ni zamanla göreceğiz” dedi.
Korona virüs tüm dünya da büyük can kayıplarının yanı sıra ciddi, sosyal, ekonomik ve siyasi sonuçlar da üretiyor. Dünya ekonomisinin büyümesi, ticareti ve turizmi etkilendi. Her ülke de para ve maliye politikaları devrede. Toplu etkinlikler (eğitim, spor, sanat, vb) ve hareketlilik azaldı.

Koronavirüs salgını, dünya çapında etkisini devam ettiriyor. Dünyanın çoğu yerinde virüsün yayılmasını engellemek için evlerinde kalan insanlar, uzaktan çalışma yöntemine geçebilen geçti. Çoğu iş yerleri kapatıldı, trafik azaldı ve fabrikalar üretimlerini durdurdu.
Peki bu olayların çevreye ne gibi etkileri oldu?
Basın ve medyadan izlediğimiz kadarıyla başta virüsün ilk çıktığı Çin genelinde azot dioksit seviyelerininde ciddi bir düşüş yaşandığını, hava kirliliğinde azalmalar olduğu, bu ciddi düşünün sebebi olarak Koronavirüs için alınan tedbirler olduğunu belirtildi.
Virüsün Avrupa’da en şiddetli hissedildiği yer olan İtalya, İspanya ve Fransa dan da yine Çin’e benzer çevre değişimleri yaşandığı haberleri gelmekte. Hava kirliliğinde yaşanan düşüşlerin yanı sıra, Gelecekte bir hatırlatıcı olarak hafızamıza kazınacak olan bu gelişmelerle birlikte, bundan sonraki süreçte her alanda çevremize daha duyarlı olmayı öğrenmemiz gerekiyor.
Yeni tip corona virüs (covıd-19) salgını nedeniyle insanların evlerine kapanmasıyla birlikte toplu taşıma ve özel araç kullanımının azalması, birçok işyerinin kapalı olması, fabrikaların üretim hızının azalması ile fosil yakıt kullanımı büyük oranda düşüş göstermiştir. Dolayısıyla hava kalitesinde ciddi iyileşmeler olduğu görülmüştür. Ancak bu salgın sebebiyle doğaya insan etkisinin azalmasıyla çevreye pozitif etkisi varmış gibi gözükse de hem çevre hem de insan sağlığı için tehlike devam etmektedir.
Salgın nedeniyle çevremizde, kıyılarımızda, kullanılmış yüz maskeleri, eldivenler ve koruyucu ekipmanlardan oluşan enfekte olmuş atık yığınları oluşmaktadır. Tek kullanımlık kişisel koruyucular çevreye önemli zararlar verebilir. Yaz aylarına geldiğimiz bu günlerde kıyı şeridlerimizde cerrahi maskelerin bulunduğunu gözlemlemiştir. Günümüzde denizlerdeki plastik kirliliği ciddi bir çevre sorunudur. Ayrıca enfekte hastalar ile temas halinde olan tek kullanımlık tıbbi ürünler, geri dönüşüm sırasında oluşabilecek tehlikeyi önlemek için tıbbi atık olarak değerlendirilmelidir. Salgın durumunda evsel ve tıpbi atık ayrımı çok iyi yapılıp izole edşlmelidir.
Evlerde karantina altına alınan kişiler tarafından kullanılan maskelerin bertarafı ciddi bir husustur. Evsel lıatıklarla birlikte atılan maskelerin bulaş riski oluşturması atık miktarını arttırmakla birlikte bu atıkların toplanması ve bertarafı aşamalarında salgının yayılma riskini de arttıracaktır.

Uzmanlar atık yönetimi toplama ve arıtma sektöründe çalışan işçilerin ve işverenlerin bu atıkları diğer düzenlenmiş tıbbi atıklar gibi yönetmeleri gerektiğini belirtmektedir.
Corona virüsün sadece bir sağlık sorunu değil çevresel etkiler göstereceğinin de bilincinde olunarak, atık ve atık su yönetiminde gerekli önlemler alınmalıdır. Kullanılan maske ve eldivenler çevreye değil gerekli konteynerlere atılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM