Kosgeb; Fakir İçin Mi, Zengin İçin Mi Var?

Kosgeb; Fakir İçin Mi, Zengin İçin Mi Var?

Satgun, KOSGEB’in zengine yönelik bir model oluşturduğunu ve bu şekilde hiçbir fakirin işyeri açamayacağını belirterek ”Burada akıla bir soru geliyor, devlet iş yapamayacak fakire değil de parayı bulabilen zengine para vaat ederek acaba kendini de bir nebze olsun garantiye mi alıyor?”diye konuştu.

Peki TSO idarecileri, Satgun’un gördüğü bu sorunu fark edip çözüm için ne yapıyor?..Teşvik kanunu çıkarmak mı önemli ,yoksa yeni işadamlarına uygun bir model geliştirmek mi?..Bu şekilde bu ilde sanayileşme ile ilgili hayal dahi kurulamaz. Çünkü ne kadar zeki olursan ol fakirin sahibi yok.

Köşe Yazarlarımız’dan Hatice Satgun, KOSGEB’in yeni iş kuracak girişimcilerin işlerini inatla yokuşa sürdüğünü öne sürdü

Satgun;  “TV’lerde ulusal kanallarda KOSGEB ile ilgili haberlerde, Sn. Başbakan’ımızın; gidin 50 bin TL hibenizi alın,  destek kredilerinizi alın’ demesiyle beraber, yeni bir işyeri kurmak veya işini büyütmek isteyen çalışma azmi ve hevesi olan kişiler KOSGEB’e gittiler ve hayal kırıklığı ile elleri boş döndüler. Çünkü KOSGEB direkt olarak onlara nakit vermiyordu.

KOSGEB yetkililerinin aydınlatıcı açıklamalarında sadece işlerini kurduktan sonra ellerindeki faturaları ile KOGEB’e başvurdukları takdirde kurul toplantısına girdikten sonra fatura karşılığı kadar hibe ya da destekleme verilebileceği anlatılıyordu.”diyerek şöyle konuştu.

 

“İşyeri açma düşüncesi olanlar, kendi imkânlarıyla (ki o da eğer varsa) işlerini kuracaklar daha sonra da faturaları ile KOSGEB’e giderek para talebinde bulunabileceklerdi.

Şimdi soruyorum size, zaten geliri olmayan ancak iş kurarak çalışmak ve ekonomiye katkı da bulunmak isteyen halkımız, parayı nereden bulacak ve iş yerini kurabilecek?

Ya da kurulmuş olan bir işyerini büyütmek isteyen esnaflarımız, kadınlarımız yine parayı kendi bulacak işini büyütecekti.

O zaman TV’lerde haberlerde çıkan habere istinaden KOSGEB’e giden vatandaşlarımız üzülerek elleri boş bir şekilde geri dönmüş olacaklardı.

KOSGEB iş edindirme kursu verecek,  ilk defa iş kuracaksanız, önce parayı bulup, işi kurup sonra KOSGEB’ e gideceksiniz.

Vatandaş diyor ki,” Ben parayı bulup işimi kurduktan sonra, o kadar çileyi çektikten sonra bir yerden para istemenin anlamı nedir?. Bana, işin başında para gerekli ki hem iş sahibi olup geçimimizi sağlayalım işsizlik düşsün, hem de ülke ekonomisine katkımız olsun!”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?