Köyler Beyaza Büründü Kış Telaşı Başladı

Köyler Beyaza Büründü Kış Telaşı Başladı

HABER: SEDAT KARAKAYA

Giresun’un Espiye  ilçesinin yüksek kesimlerine yağan kar, köylerde kış telaşını hızlandırdı. Köylü şimdi önündeki 6 ay sürecek ağır kış koşullarının hesabını yapıyor.

Şahinyuva köyünü beyaza bürüyen kar sadece bu köyle sınırlı kalmadı yükseklerde olan tüm köyler karla kaplandı. Köylüler bir yandan kar tamamen bastırmadan arazideki hayvanlarını ahırlarına almakla diğer yandan da bu hayvanlara ot taşımakla meşgul olmaya başladı.

Beyaza bürünen arazide hayvan otlatan vatandaşlar kışa alıştıklarını ve bir çoğu tarafından zor olarak adlandırılan kış ve soğuk havada ömürlerini geçirdiklerini söyledi. “İnsan çalışınca ısınıyor” diyen köylü vatandaşlar kışın aynı zamanda mikroplardan arınma ayı olarak görüldüğünü ifade ettiler.Bundan  böyle 6 ay boyunca köylerinde bu hayvanlara bakarak vakit geçireceklerini ifade eden vatandaşlar köylerinin yüksek kesimde olduğu için ağır kış koşullarına maruz kaldığının da altını çizdiler.Ayrıca köylüler kış günü  işten arta kalan zamanlarını, kahvehane ve bakkallarda sohbet ederek geçiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?