KULÜPLER BÖYLE KURTULACAKMIŞ…

KULÜPLER BÖYLE KURTULACAKMIŞ…

Türk futbol kulüplerinin borcu kurdaki artışla katlanırken Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Büyükekşi’den futbol kulüplerinin borcunu azaltmak için çözüm geldi. Futbol takımlarının borçlarının 50 milyar liraya ulaştığını belirten Büyükekşi, kulüplerin maliyetlerini azaltmak için 50 MW gücünde bir güneş enerji santrali kuracaklarını açıkladı.

Büyükekşi “Bütün kulüplerimize bir yazı çıkardık. Güneş enerjisi santrali (GES) kuracağız. Her kulübün ihtiyacı kadar. Şu anda epey bir kulüp cevap verdi. 50 MW büyüklüğünde bir yatırım yapacağız. Hazine’den tarım arazisi olmayan arsa alacağız. Aksaray veya Niğde civarında 600-700 dönüm arazide kurulmasını planlıyoruz” dedi.

‘HEDEFİMİZ KULÜPLERİN CEBİNDEN PARA ÇIKMADAN, GELİR SAĞLAMAK’

Federasyon başkanı şöyle devam etti:

“Hedefimiz kulüplerin cebinden hiç para çıkmadan, kalıcı bir gelir elde etmelerine destek olmak. Her kulüp kendi ismine ihaleye çıkıp alan şirketle yatırımı yapacak. Şu anda sürenin kaç yıl olacağı ve ne kadar ödeneceği belirlenmedi. Mesela 100 lira ödenecekse, ilk etapta yüzde 40’ını mı, 50’sini mi ödeyecek, hepsi konuşulacak. O süre sonunda da, kulüp hiçbir para ödemeden enerji santrali kulübümüze devredilecek.

‘KULÜPLERİN TEK TEK YAPACAK NE BİLGİSİ NE ELEMANI VAR’

Yeni çıkan yönetmeliğe göre, her şirket veya kurum, lisans almadan tükettiği kadar kendi elektriğini üretebiliyor. Türkiye’nin neresinde üretseniz sisteme verip, faaliyet gösterdiğiniz şehirden alabiliyorsunuz. Ancak, bunu kulüplerin tek tek yapacak ne bilgisi ne elemanı var. İşletme süresi içinde, daha az elektrik parası ödeyecek şekilde kulüplerimize kalıcı bir gelir sağlanması hedefleniyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?