Küpeli hayvanın küpesi sahte olabilir dikkat!..

Küpeli hayvanın küpesi sahte olabilir dikkat!..

Hayali küpeli kurbanlıklar hayvanlar satılıyor…
Kurban satış mahallerindeki her küpeli hayvan sağlıklı ve yaşı dolmuş kurbanlık olmayabilir dikkat!
***
Tarım Bakanlığı bünyesinde kurulan TÜRKVET Hayvan Kayıt Sistemiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamı kayıt altına alınmış bulunuyor.
TÜKVET, hayvanların bulunduğu işletme, işletme sahibi, işletmenin bulunduğu adres, tür, ırk, cinsiyet bilgileri ile doğum, hareket ve ölüm tarihi bilgileri tutulduğu bir sistem.
İlk bakışta “ Aaaa ne karda güzel bir sistem!” diyorsunuz… Lakin yeterli kontrolün yapılmadığını görünce de; “yazık!” diye hayıflanıyorsunuz.
***
Tarım Bakanlığı kurduğu “Küpe ile Büyükbaş Hayvan Sorgulama” sistemiyle de satışa sunulan hayvanların yaşını ve sağlık durumunu anında uzmana sormadan öğrenebiliyorsunuz.
***
Satın aldığım 2,5- 3 yaşlarındaki kurbanlık hayvanın küpesini sorguladım; küpede kayıtlı hayvanın ölü olduğu görülüyor.
Başkalarına sordum, benzerinin de olduğunu öğrendim.
Bu mahiyetteki geçmiş haberleri araştırınca;
“Küpeleri düştü” diyerek yeni küpe alan…
Kesilen ve ölen ineklere ait kulak küpelerin çevreden düşük fiyatlara satın alınarak ineklere takılıp bu yolla Ziraat Bankası’ndan inek başına para alan; sahtekârların varlığından haberdar oldum.
***
Tarım Müdürlükleri ve Belediye Başkanlıkları bu durumdan acaba ne kadar haberdardır?
Kurban satış mahallerinde ve sair mandıralardaki hayvanların küpeleri Tarım Müdürlükleri ya da Belediye Başkanlıkları tarafından acaba kontrol ediliyorlar mı?
Bir vatandaş, aldığı hayvanın küpesinin sahte olduğunu sorgulama neticesi tespit etse, bu durumu yetkililere bildirse, acaba bu durumdan kontrol etmeyen görevliler de hayvan satıcıları kadar sorumlu olurlar mı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?