“LAF DEĞİL, İCRAAT BEKLİYORUZ”

“LAF DEĞİL, İCRAAT BEKLİYORUZ”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta yaşanan sorunları açık yüreklilikle dile getirmeye devam ediyor. Karan yaptığı açıklamada, fındıkta yaşanan sorunların çözüme kavuşturula bilmesi için iktidarı, muhalefeti bölge siyasetçilerini bir masa etrafında ortak paydaları fındık için bir araya gelmeye çağırdı. Fındıkta yaşanan sorunların ötelene ötelene dağ olduğunu ifade eden Karan, bu dağın altında en fazla üreticinin ezildiğini, üreticilerin artık ezilmeye tahammülü ve tahakatı kalmadığının altını çizdi.
Karan, “Başta siyasiler olmak üzere sektörün tüm paydaşlarının bir masa etrafında bir araya gelmesi gerektiğini, aksi taktirde atı alanın Üsküdar’ı geçeğini belirtti. Gelinen noktada tekelci firmanın üreticinin ardından tüccar ve sanayiciyi de aradan çıkarttığını vurgulayan Karan, nakit sıkıntısı yaşayan tüccar ve sanayicinin fındık almaz duruma geldi. Günü birlik beyanat ve söylemlerle fındıkta bir arpa boyu yol alınamadığına dikkat çekerek, “Bu sezon şu anda dolar bazında 1819 lira olması gereken fındık fiyatı ne yazık, 13 lira ve altında işlem görüyor. Dolardaki yüksek kur artışına bağlı olarak her şeye 100’de 100’e varan oranlarda zam gelirken, fındık fiyatı dolar bazında yüzde 35 düştü. Bu rakamlar karşısında kaybeden kim? Türk fındık üreticisi ve Türkiye ekonomisi. Üretici ürününü 23 lira daha pahalı satsa kin ne kaybeder yada kazanan Türkiye olmaz mı? O nedenle diyoruz ki; artık söylemden öte icraat zamanıdır. Eğer fındık ülkemizin en değerli tarımsal ürünleri arasında yer alıyor ve stratejik bir öneme sahipse, sahip çıkılmalı birilerin kontrolü ve insafına bırakılmamalıdır. Bize göre iktidarı, muhalefeti bölge siyasetçilerimiz fındık ve fındık üreticisini gerçekten korumak ve sahipsiz olmadığını göstermek adına bir araya gelerek çözüm üretmelidir. Bunu siyasetçilerimizden bir an önce hayata geçirmelerini bekliyoruz. Yoksa Giresun’da, Ordu’da, Trabzon’da, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenleyip, gazetecilere açıklama yapmakla ne fındık fiyatı artıyor nede sorunlar çözülüyor” dedi.
“KEŞKE HAKLI ÇIKMASAYDIK”
Karan açıklamasında, fındıkta tek güç haline gelen tekelci firma ve işbirlikçilerinin tek tek hedefine ulaştığını vurgu yaparak, tüccar ve sanayicinin ürün alamaz hale geldiğini kaydetti.
Üreticinin elinden ürününü yok pahasına almaya çalışan tekelci zihniyetin bu sezon tüccar ve küçük sanayicileri aradan çıkardığını savunan Karan şunları kaydetti; “Söyleye söyleye ağzımızda tüy bitti; “bu tekelci firma Türkiye’de ne tüccar bırakacak nede sanayici” diye. Keşke biz haksız çıksaydık, ama gelinen süreçte tüccar ve sanayici de tekelci zihniyet karşısında yok oluyor. Nakit sıkıntısı yaşayan tüccar ve sanayici fındık alamıyor. Alamayınca da fındık fiyatı yükselmiyor. Buda tekelci firmanın işe geliyor ve fiyatı istediği seviyede tutuyor. Zaten amaçta tam anlamıyla bu değil miydi? Tekelci firma tüccar ve sanayiciyi tam anlamıyla devre dışı bıraktıktan sonra yarın üreticiye fındığın fiyatı şu ister beğenirsin ister beğenmezsin demeyecek mi? Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?