LAĞIM SUYU MAHALLELİYİ ÇİLEDEN ÇIKARDI!

LAĞIM SUYU MAHALLELİYİ ÇİLEDEN ÇIKARDI!

Giresun Merkez Kavaklar Mahallesi, Şehit Toraman Uzun Sokak adresinde oturan mahalle halkı yaklaşık 1 yıldır lağım borusundan sızan pis sular yüzünden kâbus yaşıyor.

ÖZEL HABER: SEDAT KARAKAYA (FOTO)

Giresun Merkez Kavaklar Mahallesi’nde mahalleli vatandaşlar, kendilerine kulak vermeyen yetkililere ateş püskürdüler.

Şehit Toraman Uzun Sokak adresinde oturan mahalle sakinleri yaklaşık 1 yıldır lağım borusundan sızan pis sular yüzünden kâbus günler yaşadıklarını belirterek yetkilileri göreve davet ettiler. Mahallede tepe noktaya rezidans binaların yapıldığını, bu binalara ait lağım borusunun iddiaya göre yapıldığı gün kırılmasıyla lağım sularının mağduriyetini yaşadığını ifade eden vatandaşlar, dertlerini anlattı. Gündem Gazetesi’nden Sedat Karakaya’ya konuşan mağdur mahalleli yaklaşık 1 yıl önce yaşanan bu olaydan dolayı ilgili kişileri uyardıklarını, ancak dikkate alınmadıklarını iddia etti.

MAHALLE HALKINI ÇİLEDEN ÇIKARTAN BU OLAY ÇÖZÜM BEKLİYOR

Müzeyyen Orbay adlı mahalleli, “Bence bu durum bu lüks binalar yapıldıktan sonra 5-6 aydır yaşanmaya başladı. Bu binalar yapılırken kanalizasyon borusu açıkta bırakıldı ve o gün bu gündür akıyor. Biz dedik koca boruyu güya telle bağladık dediler. Bağladılar ama bu bağlama ile çözülecek bir durum mu? Sağlık Bakanlığı’ndan yetkililerin konuya el atmasını istiyorum, yoksa bu durum asla kabul edilir bir durum değil.  Giresun Belediyesi’ne sesleniyorum, sen benden çevre temizlik paralarını alıyorsun, bunu neden görmüyorsun? Burada gecekondu bölgesi diye mi hakir görülüyoruz?” diye sitem etti.

Oktay Karadurmuş adlı bir başka mahalle sakini ise yaklaşık 30 yıldır bu mahallede oturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu lağım borusunun zaten açıkta olması başlı başına bir sorun. Artı ek yerinden çıkmış halde bulunan borudan akan pis sular yola akıyor. Sağlığımızı tehdit eder halde bulunan bu suyun çözümüne bakmak lazım. Hal böyle olunca pis koku ve sivrisineklerden dolayı mustaribiz. Burada birde Belediye tarafından çöpler zamanında alınmayınca sıkıntılar yaşıyoruz. Belediye’nin hiç ilgilendiği yok. Biz burada ilgili lağım suyuyla ilgili şikayetlerimizi de yaptık ancak kimse ilgilenmedi. Biz bu durumu 1 yıldır yaşıyoruz. Hatta biz burada rezidans bina sahiplerine bile yaşanan sorunu ilettik fakat dikkate almadılar. Resmi dilekçe halinde değil ama telefonla bu durumu anlattık ve dikkate almadılar. Biz kenar mahalleyiz diye ilgilenen yok. Bakın sizde görüyorsunuz burada lağım borusundan sızan pis su bir yana, çöp bir yana, yola uzanan otlar bir yana içler acısı durum var. Bizi oy vakti hatırlayanlar derdimiz olunca neden ilgilenmiyorlar.” ifadelerini kullandı.

LAĞIM KOKUSU YÜZÜNDEN MAHALLELİ NEREDEYSE DIŞARI ÇIKAMIYOR

Mahallede yaşadığını söyleyen bir başka vatandaş   Mehmet Akgün de soruna çözüm getirilmesini istediğini belirterek bu durumun önceden olmadığının altını çizdi. Akgün:

“Ben de bu mahallede yaşıyorum ve daha önceleri böyle bir durum yoktu. Boru açıkta kalınca bu durum kaçınılmaz olmuş. Bir kere akıl var mantık var boru açıkta bırakılmaz. Bu işi onlar kadar bizde biliyoruz bende bu işleri yaptım, yapıyorum. Lağım ya da gider borusu açıkta asla bırakılmaz. Şimdi bu pis koku ve durum yüzünden mahallede çocuklar oynayamaz hale geldi. Şu an bu seviyesi az ama kış günü pis su daha fazla akıyor. Rezidans binaların oradan akıp gelen pis su mahallemize doğru ilerliyor.” diye konuştu.

Müzeyyen Karadurmuş adlı bir başka kadının iddiası ise daha da ayrı oldu. “Benim de bildiğim kadarıyla o lağım borusu ilk takıldığında su kaçırıyordu” diyen mağdur mahalleli sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bence lüks bina sahiplerinin de kabahati yok, en büyük hata bu boruyu burada açıkta bırakanlarda. Ama bu ustalar boruyu açıkta bırakıp alelacele yapıp gittiler. Özensiz işlerinin bedellerini biz ödüyoruz. Borunun yerinin kazılmasında karşı çıkmadık. Arazilerimizden geçişine müsaade ettik. Sesimizi çıkarmadık kabul ettik. Bunun karşılığı bu mu olmalı? Bu rezillik nedir, bu kokuyu çekmeye mecbur muyuz? Yollar akan lağım suyundan dolayı yemyeşil yosun, pislik kokusundan geçilmiyor. Şimdi biz bu kirli ayakkabılarımızla bu lağım pisliğini evimize mi taşıyacağız?”

Şimdi yetkililerden gelecek yanıt merak ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?