LİMAN-DERELİ-EĞRİBEL-MERSİN BAĞLANTISI İÇİN TARİHİ MÜJDE

LİMAN-DERELİ-EĞRİBEL-MERSİN BAĞLANTISI İÇİN TARİHİ MÜJDE

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milletvekilleri ile gerçekleştirdiği kahvaltılı toplantıya katıldı.
Söz konusu toplantıda Sabri Öztürk söz alarak Giresun ilinin sorunlarını, milletin taleplerini doğrudan Cumhurbaşkanına iletti.
Giresun halkının beklentilerine tercüman olan Öztürk; “öncelikle 2019 sezonunda Toprak Mahsullerinin erkenden piyasaya girerek fındık alması ve fındık fiyatlarının üreticilerimizin memnun edecek şekilde yüksek olması tüm bölge halkımızı sevindirmiştir. Fındık fiyatlarının daima yüksek olması üreticimiz yanında ülkemize de çok önemli katkılar sağlamaktadır. Çünkü fındık milli ürünümüzdür. Dünya’daki fındığı yaklaşık yüzde 70’ini üretiyoruz. Ürettiğimiz fındığın da yaklaşık yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Her yıl ihracatta ortalama 2 milyar doların üzerinde döviz elde ediyoruz. O yüzden fındık fiyatlarının iyi olması hem üreticimizi memnun ediyor hem de ülkemize önemli kazanç sağlıyor. Bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımıza üreticimiz adına şükranlarımızı arz ediyoruz.” dedi.
Öztürk, Cumhurbaşkanına baş-ta ulaşım olmak üzere Giresun’la ilgili diğer hususları da aktararak; “bilindiği gibi hükümetimiz, Karadeniz’i İç Anadolu’ya GAP Bölgesi’ne ve Akdeniz’e bağlayacak ‘kuzey-güney akslarına’ çok önem veriyor.
Bu bağlamda Rize, Trabzon, Giresun ve Trabzon illerinde yürütülen büyük tünel ve kara yolu projeleri bulunmaktadır. Bu projelerden Giresun ilinde bulunan Giresun-Şebinkarahisar arasındaki güzergâhın Giresun-Dereli kısmı ile Eğribel tüneli kısmı ihale edilmiş, yapımı devam etmektedir. Eğribel tünelinde sona yaklaşılmış, problem büyük oranda aşılmıştır. Ancak Dereli yolu kısmı planlandığının aksine bazı nedenlerle uzamıştır. Yol inşaatının uzaması bu yolu kullanan insanlarımızın mağduriyetine yol açmakta, eleştirilere neden olmaktadır. 26 km.lik söz konusu yolun alt yapısı, tünelleri, bazı bölümleri büyük oranda tamamlanmıştır. Ancak yolun tamamının bir an önce bitirilerek insanlarımızın hizmetine sunulması büyük önem arz etmektedir. Özellikle son günlerde çalışmaya başlayan Giresun limanı ile Mersin limanı arasında ulaşımı da daha kolaylaştıracak, nakliye sektörünün ilimiz üzerinden bu güzergâhı tercihini sağlayacaktır. Bu yüzden bu yolun özel önem verilerek bir an önce bitirilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesine ihtiyacımız vardır” dedi.
Milletvekili Öztürk’ün bu talepleri üzerine Cumhurbaşkanı ERDOĞAN da şunları ifade etti: “ Fındık bizim milli ürünümüzdür. Çok ciddi destekler verdik. Her zaman üreticilerimizin yanındayız. Bazı yabancı firmaların fiyatları düşürme çabaları karşısında üreticimizi ezdirmeyeceğiz. Ayrıca Dereli yolu konusunda Ulaştırma Bakanımıza çalışmaları hızlandırması konusunda talimat vereceğim.”
Yaptığı açıklamada Öztürk; “Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilimizle ilgili yaptığı hizmetler ve hemşehrilerimizin talepleri konusunda gösterdiği hassasiyet için şükranlarımızı sunuyoruz.” Dedi.
Giresun Fındığına 2019 ‘da hükümetçe verilen desteğin önemli olduğunu ve 2020 yılında da bu desteğin artarak devam etmesini beklediklerini söyledi. Ayrıca Giresun’un ulaşım sorununun çözümü için önerilerini sunan Öztürk “ en kısa sürede başta karayolu yatırımlarının bitmesi gerekir, Eğribel tüneli ve diğer yolların açılması Giresun’un olmazsa olmazı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?