LUT KAVMİ

LUT KAVMİ

Cenabı Allah bir sabah Azrail’i çağırır.

-Bu sabah güneş doğmadan Lut kavmine uğra.Orada yaşayan Lut Peygamber ile kendisine bağlı inananları şehirden çıkar.Geride kalanların tümünün canını bir çırpıda al buyurur.

Azrail:

-Emredersiniz.Der ve hızla Filistin’e yollanır.

Tam elini kaldırıp. Filistin’de yaşayanları yerle bir edeceği sırada, bir bakar ki tüm Lut kavmi secdeye kapanmış Allah’a ibadet ediyor.

“Bu işte bir yanlışlık var.Ben emredilen yeri yanlış duymuşum” der ve tekrar göğe yükselip Allah’ın huzuruna çıkar.

-Yarabbi.Ben buyurduğunuz yere gittim.Ancak oradaki kullarınızın tamamı, tan yeri ağrırken secdeye kapanmışlar size ibadet ediyordu.Ben galiba yanlış bir yere gelmişim diyerek geri döndüm.

Cenabı Hak:

-Yok yok.Sen doğru yere gittin. Ama sana vermiş olduğum vazifeni yapmadan geri döndün.Tekrar aynı yer in ve vazifeni bitir.

Azrail uçarak aynı yere tekrar gider.Bir bakar ki cemaat çoluk çocuk ,kadın erkek ibadet ediyor.Bunların bu halde iken canlarını almaya gönlü razı olmuyor.Tekrar geri dönüyor. Allah’ın huzuruna ikinci defa çıkıyor.

-Yarabbi tüm kulların size yönelmiş,size ibadet halinde idiler.Canlarına kıyamadım.Acaba bu emrinizi hafifletemez misiniz.

Cenabı Hak Azrail’e.

-Sen verdiğim emirleri yargılama.Yerine getir yeter der.

Azrail yanına bir miktar da melekten alır.Onlara Allah’ın buyruğunu tebliğ eder ve:

-Siz Lut Peygamber ve kendisine tabi olan ailesi ile inanmış taifesini olay mahallinden uzaklaştırın.Ben de görevimi yapayım der.

Birlikte Filistin’e inerler.Melekler Lut Peygamber ve bir kaç tane inanmış ümmetini bölgeden uzaklaştırırlar. Azrail ise Filistin topraklarının insan yaşayan kısmının altını üstüne çevirir.Yerin dibine batırır.Bu esnada en az yüz bin insanın canını alır.

Yaptığı işten memnun olmayan ve İçi kan ağlayan Azrail ;;buyruğu yerine getirmenin burukluğu içinde hiç durmadan Allah’ın huzuruna çıkar.

-Yarabbi istemeye istemeye buyruğunuzu yerine getirdim.Fakat bu kadar acı bir katliamı yapmamı benden niçin istediniz, bir türlü anlayamadım.

Allah:

-Onlar karıları dururken, erkek erkeğe zina (cima) yapıyorlardı.

Azrail:

-Onların canını seve seve alırdım .Ama ibadet edenlerin ne günahı vardı.Onlara pek mana veremedim.

-Onlarda bu yoldan çıkmışları (livata yapanları) görmemezlikten gelip göz yumuyorlardı.,Tepki göstermiyorlardı.

İsa’dan 1000 yıl önce ;o sabah Azrail tarafından ters çevrilerek alt üst edilen Filistin çöküğünün üzerine; sonradan sular doluyor ve göl haline geliyor.O gölün adı da Lut Gölü oluyor.Günümüzde bu gölün seviyesi Akdeniz’in 420 metre altındadır.

Kuran’da geçen bir gerçeği hikayeleştirmeye çalıştım.İnşallah çok geçmeden aklımızı başımıza toplarız..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?