M.AKİF ERSOY ve AYKIRI ŞİİR

M.AKİF ERSOY ve AYKIRI ŞİİR

 

İstiklal Marşımızın yazarı MEHMET AKİF ERSOY, İstiklal Marşı’nda Kurtuluş Savaşı’nı ve TÜRK Milleti’nin ruhunu yansıtan dizelerine döktüğü anlamlı istiklal Marşımızı kaleme almasından ve bu millete armağan etmesinden dolayı minnettarız.

Şairin İstiklal Marşı’mızı yazarken hisleri, milletin ruhunu iyi okuması ve dizelerdeki ustalığı işinin ehli olduğunu gösteriyor. Mükemmel bir seviyedeki ustalık eseri ortaya çıkarması ve milletin duygularına tercüman olması; millet nezdinde şairi eserinin mükemmelliği açısından milletin kalbinde yer bulmasına sebep olmuştur.

Bunun yanında şairin yeni yetişen İslami gençliğe Müslüman rol model olarak aktarılması adına camilerde Cuma hutbelerinde yaşantısından örneklerin yansıtılmaya çalışılması İslami duruşunun da sorgulanmasını gerektirmektedir.

ALINTI;

Hulasa Mehmet Akif Ersoy’un Milli Şair olmaktan çıkartılıp, Milli Müslüman modeli yapılmaya çalışılması; O’nun dindarlığının resmi söylemin dışında incelenmeye ve araştırılmaya muhtaçtır. Bu hususta bazı çalışmalar da vardır.

Ahmed Davudoğlu Hoca’nın (Başbakan Ahmet Davutoğlu ile karıştırmayın) ‘Din Tahripçileri/Dini Tamir Davasında’ kitabında Mehmet Akif Ersoy önemli bir yer tutar. Adem Çevik’in ‘Abdülhamid’de Yanılanlar’ kitabı da önemli bir araştırmadır.

Mehmet Akif’in dindarlığı/dindar modelliği mevzu yapıldığı zaman mümin tavrıyla asla bağdaşmayacak şiirlerini de görmezden gelmek mümkün değildir. Bu şiirlerde ki isyan vurgusu o kadar kuvvetlidir ki okuyucuyu ürpertip, titretir.

“Madem ki ey Adl-i İlahi yakacaktın, yaksaydın a melunları… Tuttun bizi yaktın.”

“Nur istiyoruz… Sen bize yangın veriyorsun. Yandık! diyoruz boğmaya kan gönderiyorsun.”

“Ey bunca zamandır bizi te’dibeden Allah; Ey Alemi İslam’ı ezen inleten Allah.”

“Allah’a dayanmak mı? Asırlarca dayandık,

Düştükse bu hüsrana onun narına yandık,

Yetmez mi çocuklukta ki efsaneye hürmet,

Hala mı reşit olmadı, hala mı bu ümmet?

Maziyi ateşe vermeli baştan başa yansın

Ben kanmıyorum, git de sen aptalları kandır.”

Sorun, Mehmet Akif Ersoy’un dindarlığından ziyade, dindarlara model olarak sunulmasındadır. Akif imanının/imansızlığının, günahının/sevabının hesabını Rabbi’ne verecektir. Fakat Müslümanlıkla bağdaşmayacak, binlerle yıllık İslam tefekkürünü kökten sarsıcı Şiirleri/tavırları Müslüman gençlerin imanını ifsat etmektedir. 999 satır “Allah var” yazıp bir satır (haşa) “Allah yok” yazarsan; O bir satır 999 satırı nehy eder. O bir satır daha çok iz bırakıp daha kalıcı olur. Akif’in dindarlığının özeti budur. Yazdığı doğru ve güzel olanların hükmü bahsi geçen satırlarla nehiy edilmiştir. Bu nedenle İslam’ı anlatırken örnek arama yerine Kur’an’ın kendisi ve Peygamber S.A.V.  Efendimizin örnek gösterilmesi gerekir. Örnek eksikliği ve azlığı gibi bir konu olmadığına göre yeni Milli Müslüman modeli aramak milletin ruhunu okşamaya çalışırken kaş yapayım derken göz çıkarmak gibi bir sonuç doğurmaktadır. Okulda öğrencisi düşen okul müdürü sorumlu olurken bu aşamada yöneticilerden sorumlu olanlar yok mudur?.. Şimdi Müslümanlar için her şey güllük gülistanlık olsaydı sorumluları kimler olurdu. Kimin karnesine yazılırdı?.. Dini mümini kemiren kurt belli de çoban NEREDE?.. Kur’an ve Sünnet en iyi örnektir. Vesselam.

Allah size Kitap’ta (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şüphesiz Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.

(NİSA Suresi 140. Ayet)

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?