Giresun Gündem
Maaş Tartışması Sürüyor
Sosyal Medyada Paylaş
9 Şubat 2017
Okunma sayısı: 1017

Maaş Tartışması Sürüyor

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Arif ÇETİNKAYA, memura verilen zammı az buldu.

 

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Arif ÇETİNKAYA ,memura yapılan zammın yetersiz olduğunu öne sürdü.

Çetinkaya” Memurlar ve emeklilere 2017 Ocak ayında yılın ilk altı ayında yüzde 3 lük zam verilmiştir. TUİK tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon oranı ise Tüketici Fiyatlarında % 2.46 olduğunu bildirdi.

“Hatırlanacağı gibi 2015 yılında imzalanan ve geleneksel olarak tarihi başarı şeklinde nitelendirilen toplu sözleşmede memur ve emeklilerin maaşlarına 2017 yılının ilk 6 aylık dilimi için %3 artış yapılması kararlaştırılmış ve maaşlar da aybaşında buna göre artırılmıştı” diyen Çetinkaya, şunları kaydetti: “6 aylık dönemin daha ilk ayında memurun aldığı yüzde 3 lük zam daha ocak ayında erimiştir. Gelecek 5 ay içinde memurun aldığı zammın üzerinde enflasyon oranının artacağı ortadadır. Buna göre memurun elinde ocak maaşından geriye yalnızca %0,54’lük bir zam kaldı.

Aslında vatandaşların cebine yansıyan gerçek enflasyonun açıklanan %2,46’nın çok üzerinde olduğu inkâr edilemez bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Başka bir anlatımla memur ve emeklilere 6 ay için verilen zam daha cebine girmeden eridi, gitti. TÜİK ise açıkladığı enflasyonla bu erimeyi biraz daha yumuşatarak tescillemiş oldu.

Şimdi kamuoyunda hâkim ve savcılara 2 bin 700 liraya varan miktarlarda bir zam yapılacağı yönünde haberler dolaşıyor. Bu elbette olumlu bir girişimdir. Ancak görüldüğü gibi ortada daha cebine girmeden aldığı maaş zammı eriyen 3,3 milyon çalışan ve 2 milyon emekli gerçeği var. Ek zam bütün memurlara ve emeklilere verilmelidir.

Bu süre zarfında çift haneli enflasyonlara yeniden dönülmesi ihtimali yüksek görünüyor. İşsizlik verileri, turizm gelirlerindeki düşüş, kapanan şirketler, düşen kârlılık oranları ve piyasalardaki durgunluk ülkemizde adı henüz konmamış bir krizin işaretlerini veriyor. Bu durumda memur ve emeklilerimizi ekonomik yönden koruyacak birtakım adımlar atılması zorunludur. Memura ek zam verilmelidir. Bu yönde atılacak olumlu adımların ekonomimize de hareketlilik olarak geri döneceği unutulmamalı, yapılacak çalışmaların bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerekliliği göz ardı edilmemelidir”  dedi

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem