MEHMET YILMAZ’DAN DERE YATAĞI TEPKİSİ

MEHMET YILMAZ’DAN DERE YATAĞI TEPKİSİ

Giresun’un Bulancak ilçesinde derenin kurutulmasıyla yaşanan susuzluk ve doğa katliamı İl Genel Meclisi gündemine geldi.
Bulancak ilçesinde yaklaşık 200 hanenin su ihtiyacını sağlayan su kuyularının bulunduğu Pazarsuyu dere yatağının kurutulmasıyla ilgili tepkiler devam ediyor.
İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz dere yatağının kurutulmasıyla sadece susuzluk yaşanmadığını aynı zamanda doğa katliamının olduğuna dikkat çekti.
Dere yataklarının imar dışında bırakılırken, Bulancak’ta dere yatağının imara açıldığını ifade eden Yılmaz, “DSİ’nin dere yataklarındaki imarı engellemeye çalışması gibi bir görevi olduğunu biliyoruz. Bu konuda çalışmalarda yapmaktadır. Bulancak’ta ise bunun tam tersi bir uygulamayla kurutulan dere yatağına imar verilmektedir.
Dere yatağının kurutulmasıyla buradaki köylülerin içme suyu kuyuları kurumaya başlamış, sulama yaptıkları tarım arazileri susuzluk yaşamaya başlamıştır. Bunlarla birlikte deredeki doğal yaşamda katledilmiştir. Bununla ilgili İl Genel Meclisi olarak bir inceleme ve araştırma yapılmasını teklif ediyorum.” dedi.
Dere yatağının kurutulmasıyla ilgili vatandaşların gösterdiği tepki üzerine Giresun Valiliği yaptığı açıklamada ise, ““Bu alanda bulunan su kuyusu ile ilgili Bulancak Belediyesi ile yazışma yapılmış olup, bu kuyunun kullanılmadığı, atıl olduğu Bulancak Belediye Başkanlığının 29 Nisan 2019 tarih ve 1963 sayılı yazısı ile kurumumuza bildirilmiştir. Söz konusu alanda yapılan depo inşaatından önce kullanılan sulama suyunun inşaat alanı içerisinde yer alan bahçelerin sulanması amacıyla kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bu bahçe alanlarının bulunduğu tüm arazinin ilgili firma tarafından kiralanmış olması sebebiyle sulama suyu ihtiyacı da kalmamıştır.” denilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?