MEVSİM   İLAÇLARI

MEVSİM   İLAÇLARI

 

Kış ayının girmesi ile sıcaklık düşer ve çeşitli grip rahatsızlıkları başlar bu rahatsızlığa önlem olması için aşı yapılır. Her yıl farklı grip mikrobu çıktığı için 0/0.00 yüz başarılı olmaz. Bunun için aşırı ilaç kullanmamaya dikkat etmeliyiz özelliklede antibiyotik ilaçlardan uzak durmalıyız. Günümüz hastalığı grip ve boğaz enfeksiyonu hemen hemen kış aylarında herkeste olabilen rahatsızlıktır. Küçük çocuklarda daha fazla mikrop görülür.

Bir sabah kalktığımda telefon çaldı ve torunumun hastaneye acil olarak yatırıldığını söyledi oğlum. Hanımla birlikte acele giyindik ve kahvaltı yapmadan hastaneye gittik, odasının kapısında girilmez aşırı mikrobik hastalık diye yazılı tabela asılıydı. Oğlum ağzında maske ile odadan çıktı çocuğun durumunu sordum bilmiyoruz acil yatırdılar dedi. Çocuklar dikkat ister anne ve baba sürekli kontrolde tutmalıdır yoksa bu tür hastalıklar her zaman hazır bekler. Bir müddet sonra oğlumla sohbet etmeye başladık çocuğun durumu ile ilgili sürekli öksürdüğünü ve bir türlü iyileşmediğini söyledi.

Yaklaşık bir saat sonra doktor geldi ve içeri girdi 15- 20 dakika sonra dışarı çıkıp reçete uzattı reçetenin içeriği her sabah ve akşam ilaç 3 ay boyunca okyanus suyu ile karıştırılıp buhar yolu ile verileceğini söyledi. Tıp okumadık ama çocuğu olan herkes hemen hemen bilir, burnu tıkanan çocuklara 5ml tüplerde damla verilir. Ama bunun ne olduğunu eczacı söylemez bizde bilmeyiz.

Bende reçeteyi aldım ve arkadaşın eczanesine gittim eczacı abi hoş geldin hayırdır diye serzenişte bulundu yer gösterdi durum hakkında bilgi sordu hastalık hakkında bilgi verdikten sonra reçeteyi istedi. Reçetede yazılanlara ek olarak bu süre zarfında kullanmak için 4 paket ek okyanus suyu vermesini söyledim. Eczacı “öyle çok pahalıya gelir (devlet bunu karşılamıyor) ben sana serum fizyolojik alıp kullanmanı ve daha ucuz olacağını tavsiye ederin dedi. Bende ama doktor yazmış sayın eczacım beni doktora ve hanıma karşı sıkıntıya düşürmeyin” dedim. O da siz bilirsiniz “4 kutusu 80-90 tl tutuyor, serum fizyolojik 6 tl, zaten buda esasen serum fizyolojik, bakın üzerinde de yazıyor” diyerek bana paketi uzattı ve açıklama yaptı. Bir müddet tereddüt ettim ve eczacı arkadaşın sözünün doğruluğuna inandım ve serum fizyolojik aldım.

Her zaman küçüklerde ve dikkat edilmeği zaman büyüklerde bu tür rahatsızlıkla karşılaşmak mümkündür. Gözümün önünde daha önce çocuğun burnuna sıkarken yerlere döktüğümüz okyanus sularının boş tüpleri belirdi. 3 tane çocuğum var ve ben her kış bunlara dünya para ödedim, paketleri ikişer, üçer aldığım oldu, hiç bir eczane esnafı bana bunu dememişti, onlara çok kırgınım. neyse ki ilaç kartelleri yerine vatandaşın bütçesini düşünen insaflı eczacılarımız da var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Mobil Sürüme Geç