MİLLETİN AYDIN BEYİ MENDERES

MİLLETİN AYDIN BEYİ MENDERES

Merhum Başvekil Adnan Menderes, in son oğluydu. Aydın Menderes.
23 Aralık 2011’de 65 yaşında vefat etti.
Bugün vefatının 7 yılında rahmetle, muhabbetle anıyoruz.
Etkili siyaset adamıydı.
Başbakan Adnan Menderes ile eşi Berrin Menderesin en küçük oğulları, Ümran Menderes hanım efendinin eşi Aydın Menderes siyaset ve düşünce alanında ülke için pek çok çalışmaya imza attı.
Türkiye’nin en derinlikli entelektüellerinden biriydi.
‘Türk siyasetinin Kerbelası,”
Aydın Menderes’in milletin geniş teveccühüne mazhar olmuş bir devlet adamının evladı olduğunu “Bunun yanı sıra kendi şahsiyetiyle de bizim için değerli bir insan. Onu şu yönleriyle hatırlayacağız; yaşadığı zorluklara rağmen devletine küsmemiş, milletine darılmamıştır.
Ayakta kalmayı ve siyaset yapmayı başarmıştır.
65 yaşında hayatını kaybeden Aydın Menderes acılarla dolu bir ailenin en küçük ferdiydi. Aydın Menderes’in babası Adnan Menderesi, küçük yaşta annesini ve ağabeylerini kaybetti, hayata tek başına tutundu. Şairin dediği gibi “İyi insanlar iyi atlara binip gidiyorlar”.
23 Aralık 2011 tarihinde onu ebedi dünyaya uğurlayalı 7 yıl oldu. Aydın Menderes sadece Türk milletinin sevgili başvekili Adnan Menderes’in hayatta kalan son oğlu değildi, o aynı zamanda milletin Aydın Bey’i idi.
Birinci sınıf bir entelektüel, birinci sınıf bir aydındı.
Benim kafamdaki Aydın Menderes babası idam edilmiş, bir çocuk için böylesine dünyadaki en ağır, travma yaşamış ama bir insan olarak hayatını hiçbir döneminde kan davasını ve intikamcılığı benimsememiş bir insandır.
Aydın Menderes Türk siyasetinin Kerbela’sıdır.!
Menderes hayranı sevgisi olan bir ailede doğdum.
Rahmetli Babam Ölünceye kadar Menderes’ci kaldı.
Ben ise Aydın Menderes’i tanıdığımda
Yıl 1989 Giresun’da parti kurma çalışması için ziyaretinde tanıma imkânım oldu. Beraber oturup 1 saate yakın konuşma aşamasında çok önem arz eden özetinde ifade ettiğim konular
Hafızamda unutamadığım sözler siyasette ve yaşam tarzımda örnek aldığım insandır.
Müthiş bir nezaket adamıydı. Milletinin her sınıftan insanlarını severdi. Esnafı severdi, simitçiyi severdi, köylüler ise onun meslektaşlarıydı. Esasen bütün hareketlerine aileden gelen aristokrat bir davranış yansırdı.
1996 yılında başına gelen talihsiz trafik kazası onu tekerlekli sandalyeye mahkûm etmişti.
Aydın Menderes’teki yaşama iradesini ve sevincini ancak konulu filmlerde gördüm!
Eşi Ümran Hanım ona çok iyi baktı. Sağlığında görmek istediği her şeyi gördü. ”27 Mayıs’ın lanetle anıldığı günleri gördü”.
Babası Adnan Menderes’in itibarının iade edildiğini ve ona duyulan sevginin her geçen gün büyüdüğünü gördü.
Dahası Türkiye’de demokrasi ve millet iradesinin egemenlik savaşını kazandığını gördü. Bunu görmekten duyduğu sevinci her vesile ile gösterirdi.
Ben bu milletin onu yeterince tanıdığı kanaatinde değilim. Ondaki ufkun, ondaki zekânın, ondaki hafızanın seviyesini bilmek için 1 saat oturup onunla konuşmak sadece bir özettir. Evet, bu köşeden onur duyarak birkaç kere daha yazmıştım, Onun anlatmak için yazmaya devam edeceğim, Aydın Bey benim siyaset hayatımda örnek aldığım fikirlerinden faydalandığı önemli şahsiyetti….
Rahmetli Menderes, rahmetli babası gibi Türkiye’ye demokrasinin getirilmesi ve yerleştirilmesi için düşünen, düşündüğünü de hayata geçiren, yazan, konuşan bir büyük Türk düşünürüydü.. Türkiye’nin en derinlikli entelektüellerinden biriydi.
Aydın Menderes’in milletin geniş teveccühüne mazhar olmuş bir devlet adamının evladı “Bunun yanı sıra kendi şahsiyetiyle de bizim için değerli bir insan. Onu şu yönleriyle hatırlayacağız; yaşadığı zorluklara rağmen devletine küsmemiş, milletine darılmamıştır. Ayakta kalmayı ve siyaset yapmayı başarmıştır
Çileli bir yaşam sürdü…
Sevgiyle beslenen bir derviş gibiydi.
Ne mutlu Adnan Menderese ki Türkiye’ye böyle olağanüstü bir insan bıraktı. Allah rahmet eylesin.
Topkapı anıt mezarda Babası yanında ebedi istirahatgahında Rabbine emanet edildi.
Allah gani, gani rahmet eylesin.
Nur içinde yat aziz Menderes.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?