MİLLETVEKİLİ YAŞAR VE İYİ PARTİLİ 8 İL BAŞKANINDAN  ÇAY İÇİN ÇAĞRI

MİLLETVEKİLİ YAŞAR VE İYİ PARTİLİ 8 İL BAŞKANINDAN  ÇAY İÇİN ÇAĞRI

İyi Parti çay üreticilerinin mağdur edildiğini öne sürdü.Karadeniz Bölgesi’ndeki 8 il başkanı ortak bir basın açıklaması yaparak artan maliyetleri eleştirdi ve üreticinin korumasını istedi..İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar,8 il başkanıyla ortak basın açıklaması yaparak iktidarı uyardı.. İYİ Parti Samsun İl Başkanı  Hasan AKSOY,İYİ Parti Rize İl Başkanı Ayşegül ÖZYANIK,İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir EROĞLU,İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem ŞENTÜRK,İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi KUVVETLİ,İYİ Parti Gümüşhane İl Başkanı Ali ATEŞ ,İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemalettin AKGÖK,İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus ÖZAY ER’le birlikte basına açıklama yapan Milletvekili Bedri Yaşar ö şu noktalara dikkat çekti

“Uygulanan yanlış politikalardan etkilenen çay üreticileri bu yılda mağdur olmuştur.

Maliyetler %200 artarken; Açıklanan çay fiyatı sadece 7 TL’dir.

Çay üretiminde en temel maliyetlerden olan gübrenin fiyatı artışının %200’ün üzerinde, nakliye için yakıt fiyat artışının %150-250 arasında, işçilik ücretlerinin de %100’ün üzerinde arttığı,

mutfak masraflarının da aynı oranlarda arttığı bir ekonomik ortamda yaş çay fiyatı 7 TL olarak açıklanması ciddi bir hayal kırıklığıdır.

Çay üreticilerinin beklentisi ise; Yaş çay taban fiyatının en az 9 TL, destekleme priminin 1 TL olarak toplam 10 TL olmasıdır.

İktidar kontrolündeki TÜİK’in binbir zahmetle belirlediği %70 enflasyon oranındaki artış kimseyi aldatmasın. ENAG’ın açıkladığı enflasyon %160.7 iken; vatandaşın hissettiği %200 iken 4TL’den 7 TL’ye çıkartılan çayın fiyatı ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir.

Üretim maliyetleri ve temel mutfak masraflarıyla karşılaştırıldığında; açıklanan fiyatın çay üreticilerimizin gerçek enflasyon karşısında ezdirilmesidir.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız 2022 Yılı Yaş Çay alım Fiyatını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl kilogramda 3,87 olan yaş çay alımları için bu yıl uygulanacak taban fiyatı 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatı 30 kuruşa çıktı.

Çok değil 2 gün sonra ÇAYKUR Kuru Çay fiyatlarına ortalama yüzde 43,71 zam yaptı.

Yapılan zam eridi gitti.

Geçen sene, Çaykur 4 TL alım fiyatı açıklarken, Çayını teslim etmeye giden üreticiler ÇAYKUR’un depolarımız dolu demesi ve kota uygulaması dolayısıyla Üretici kota miktarının üstünde kalan çaylarını 2.2-2.5 TL arasında bir fiyattan özel şirketlere satmak zorunda kalmıştı.

ÇAYKUR’un bu davranışıyla üreticiyi özel sektörlere yönlendirip, kendisinin özel sektör ile mücadelede elini zayıflatmaktadır.

Bugün marketlerde Kuru Paket Çay fiyatlarına baktığımızda;

1 Kg Dökme Çay

Çaykur Tiryaki Çayı 1 Kg                                :              70,00 TL

Doğuş Karadeniz Çayı 1 Kg                          :              53,50 TL

Lipton Dökme Çay 1 Kg                                 :              71,00 TL

Görüldüğü üzere özel sektör yaş çayı daha ucuza temin edip, piyasada daha düşüğe satış yapabilmektedir.”

Haber: Osman Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?