MİLLİ GÜREŞÇİ SALİH BORA

MİLLİ GÜREŞÇİ SALİH BORA

 

Bundan 40 yıl önce “Akdeniz Oyunlarında” sıra Güreş yarışlarına gelince tüm sporseverler (varsa) televizyonların başına eğer televizyon yoksa radyoların başına birikir ve Salih Bora’nın naklen yapılacak olan maçının başlamasını beklerdi.

Çünkü ‘Güreş’ denildi mi; Salih Bora’dan mutlaka bir Altın Madalya beklenirdi.

Ve maç saati geldi mi de, sunucu en heyecanlı biçimdi anlatmaya başlardı; “48 kiloda güreşecek olan milli güreşçimiz Salih Bora şu mindere çıktı ve güreş başladı.”

“Tek daldı!”

“Çift daldı”

“İnanılacak gibi değil, rakibini havaya kaldırdı!”

“Yere savurdu!”

“Arkasına geçip, iki puan aldı”

Evvet, evvet, evvvveeet!!”

“Salih Bora rakibinin sırtını yere getirdi ve -Altın Madalya- kazandı”

“Dünya Şampiyonu oldu”

Veya “Avrupa, Balkan Şampiyonu oldu” gibi göğsümüzü kabartıcı müsabakalar dinler gazetelerin ‘Spor Sayfalarında’ Salih Bora’nın boy-boy fotoğraflarını görürdük…

İşte bu kısa boylu ve 48 kiloda Dünya Güreşçilerine kafa tutan adam Salih Bora’ydı..

Adı:Salih

Soyadı: Bora

Doğum Tarihi: 1953

Doğum Yeri: Tirebolu

İli: Giresun

Mesleği: Milli Güreşçi ve Güreş Antrenörü

Unvanı: 48 kilo Kategorisinde Grekoromen Dünya Şampiyonu

Salih Bora, Giresun-Tirebolu ilçesinde dünyaya gelmiş ve İlkokul ve Ortaokul, lise eğitim sürecinden sonra 1970 yılında Ankara- Altınay Spor Kulübünde güreşe başlamıştır.

İlk ‘Altın Madalyasını’ 1972 yılında Ankara’da yapılan “Balkan Güreş Şampiyonasında’ katıldığı 48 kilo Grekoromen stilinde aldı…

1975 yılında hem sevdiği sporu yapabilmek ve hemde bu alanda akademik eğitim yapabilmek için İstanbul Demirspor Kulübüne transfer oldu ve bir süre bu kulübün adı altında güreşlere katıldı.

İstanbul Demirspor Kulübüne transfer olduğu yıl, aynı zamanda Spor Akademisine devam eden Salih BORA, 1979 yılında Spor Akademisini bitirdi.

Bir kez Dünya Şampiyonu

üç kez Dünya ikinciliği

Bir kez Balkan Şampiyonluğu

Bir kez Balkan Oyunları üçüncülüğü

Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu

1979 da yapılan İslam Oyunları Şampiyonluğu bulunan Salih BORA, 1972- 84 yılları arasında 54 kez Milli Mayoyu giymiş ve 48 kiloda ve Grekoromen stilde ülkemizi dünyada en başarılı bir şekilde temsil etmiştir.

1979 ve 1981’de Sedat Simavi Vakfı Spor Ödülüne de laik görülen Milli Güreşçi;Salih BORA, 1984 yılında Los Angeles Olimpiyatlarında Dünya Dördüncüsü olduktan sonra sporu bırakmış ve Antrenörlüğe başlamıştır.

Bir süre Azerbaycan Güreş Milli Takımına antrenörlük yapan milli güreşçi Salih BORA daha sonra antrenörlüğüne Türkiye’de devam etmeye başlamıştır.

Bir başka tanıtım sohbetinde görüşmek üzere…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar