Muharrem İnce’den, gövde gösterisi

Muharrem İnce’den, gövde gösterisi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Giresun’da partisinin düzenlediği mitingde konuştu.

CHP’li İnce, mitingde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Gördüğümü söyleyeyim mi?  Bu iş tamam ama şımarmak yok. Aklı başında sakin bir şekilde Türkiye’nin sorunlarını konuşacağız. Türkiye’yi barıştıracağız. Giresun’dan, Türkiye’deki bütün AK Partililer’in, İyi Partililer’in, CHP’liler’in,  HDP’lilerin ve Saadet Partili kardeşlerimin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum.

4 Mayıs’ta aday olduğumda parti rozetini çıkarıp herkesin Cumhurbaşkanı Adayı olacağım demiştim. Bir projemiz var. 3B projesi. Barışacağız, Ekonomik Büyüyeceğiz ve Adil Bölüşeceğiz. Nasıl başaracağız anlatayım.  16 yılda en kötü giden şey eğitim, herkes şikâyetçi. Benim Cumhurbaşkanlığımda hiç bir sınavdan para alınmayacak. Her yıl 10 milyon öğrenciyi doktora için yurt dışına göndereceğiz. Size söz veriyorum 2 yıl içinde tarikat yurtlarına mecbur bırakmayacağız. Size Türkiye Cumhuriyeti sözüdür. Okul bitti, iş bulana kadar krediniz devam edecektir.

Ekonomiyi ise, seçildiğimiz günde 48 saat içerisinde OHAL’i kaldıracağız, Kamu bankaları is kredilerin % 80’ini çitçiye esnafa vermesi gerekir. Ancak 1 milyar lira krediyi medya satın almaya veriyor. Bu krediyi çiftçiye verseydiniz.  Ben 100 bin fındıkçıya kredi vereceğim. Bu ülkenin ekonomisini yeniden toparlayacağız kamu bankalarını yeniden yapılandıracağız. Kamu İhale Kanununu 180 kere değiştirip yolsuzluk yapmayacağız.

Adana’da narenciyeyi değerlendirirken Giresun’da fındıkçıyı unutmayacağız. Fındığın % 75’ini sen üret fiyatı Hamburg belirlesin. Yok böyle bir şey. Tarıma dayalı sanayiler kuracağız. Nasıl tekstil, otomobilde markamız yoksa ne yazı ki fındıkta da yok. Hemen 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı yemin töreninin ardından fındık 15 Lira olacak. Türkiye’de ekonomiyi büyüteceğiz. Ekonomiyi büyütmek için 40 milyar Dolar’ı Suriyelilere sen nereden bulduysan bu parayı oradan bulacağız. Balıkçılığı geliştireceğiz. Meralarımız var bomboş duruyor ama hayvanlar yok.

Sanayimizin atıl durumda tarıma dayalı sanayileri çalıştıracağız. Her 100 kadından 32’si çalışıyor; bunu iki katına çıkaracağız. Kadınlar çocuk yüzünden çalışamıyor. Çocuk bakımını üstleneceğiz. Her mahalleye kreş açacağız. Arkadaşın biri de her mahalleye kıraathane açacak. Aramızdaki fark bu. Biz çocuklarımıza kep giydireceğiz, O; ‘Kek yedireceğiz’ diyor. Biz kep diyoruz, O; ‘Kek’ diyor. Bu milletin bedava keke değil, işe ihtiyacı var. Önce 81 milyon inanacak sonra dış dünya inanacak. Faizle kavga etti, dövizle kavga etti. Kavga ettikleri hep yükseldi. Bu ekonomiden bu kavgadan herkes şikâyetçi. Türkiye’nin sorunlarını yorgun bir adam çözemez, taze kana ihtiyaç var. Eğitim, dış politika, tarım, sanayi sorunlu.

Bizim yapmamız gereken bir iş var. Giresun’dan çağrımı yeniliyorum Sayın Erdoğan; ‘Ben bu ülkenin ekonomisini konuşmak istiyorum. İş kötü, döviz aldı başını’ gidiyor. Ben seninle ekonomiyi tartışmak istiyorum. Seninle baş başa 80 milyonun huzurunda istediğin kanalda istediğin saatte. Ekonomiyi anlatayım, gelecek anlatalım.

Musluğu açtığında 5 çeşit vergi, elektrik açtığında 5 çeşit, telefon alırken 3, konuşurken 4 çeşit, şarja takınca 5 çeşit vergi ödeniyor. Çocuk bezinde % 18 KDV’si var. Bunların hepsini halledeceğiz.

Herkesin bir Cumhurbaşkanı, aş diyen, iş diyen gelecek diyen bir Cumhurbaşkanı. Erdoğan geçmişle kavga etmeye devam etsin. O savaş ekonomisi uygulasın biz barış ekonomisi uygulayacağız.

Bugün çok ilginç bir şey oldu. BM’nin bir açıklaması var, ‘2,5 milyon Suriyeli daha Türkiye’ye gelebilir’ diyor. Bakınız 4 milyon Suriyeli’ye 40 milyar Dolar harcadık. Eğer bu seçimi Erdoğan bu defa kazanırsa yandık. Dolar 8-10 Lira olur, 2,5 milyon Suriyeli daha gelir. Karanlık günler bekler Türkiye’yi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar