NAZLI BİR AY: RAMAZAN

NAZLI BİR AY: RAMAZAN

Her Müslüman’ın heyecanla beklediği ve insanların gönlünde ayrı bir yeri olan, nefsin terbiye edildiği ve şeytana zincir vurulduğu manevi bir aydır Ramazan.

Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de orucun farz kılındığını söyleyen bazı ayetler vardır. Örneğin; “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı (Bakara Suresi, 183).”
Ramazan ayının manevi olarak değeri ve insanların doğru yolu bulmalarına vesile olması ise yine Bakara Suresi’nde şu şekilde açıklanmaktadır: “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. (Bakara Suresi, 185).”

RAMAZAN SABRI ÖLÇME VE MANEVİYATI ARTIRMA AYIDIR

Ramazan ayında biz Müslümanların gerek duyduğu en önemli hadise sabırlı olmaktır. Ramazan, sabrı ölçme ve maneviyatı artırma ayıdır. Bu ay içerisinde insanlar ibadete daha fazla sarılmalıdırlar.

Alkol kullananlar alkole ara vermeli, günahtan kaçınmaya çalışmalıdırlar. Ramazanda asıl önemli olan bu ay içerisinde elde ettiğimiz veya elde etmeye çalıştığımız maneviyatı geri kalan aylarda da devam ettirebilmektir. Ramazan ayı da bunun için en güzel vesiledir.

Ramazan ayının kendine özel vazgeçilmez gelenekleri vardır. İftarda sofralar her zamankinden daha özenli hazırlanır. İnsanlar birbirlerini iftara davet ederler, heyecanlı bir şekilde akşam ezanının okunmasını beklerler ve akşam ezanı ile birlikte Allah’a (c.c) dua ederek oruçlarını açarlar.

TATLILAR SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİDİR

Sofraların da vazgeçilmezleri vardır elbette. İnsanlar oruçlarını sünnet olması hasebiyle ilk olarak hurma veya su ile açmayı tercih ederler. Sofraların bir diğer vazgeçilmezi tatlılardır. İftar sofralarında tatlılar olmazsa sofra eksik sayılır. Bu ayda sofralarda en çok bulunan tatlılar ise güllaç, tulumba tatlısı, baklava ve kadayıftır.

Yemek yeme safhasından sonra herkes bir köşeye çekilir, televizyon karşısında kanepelere uzanır, yediklerini hazmetmeye çalışır veya akrabalarla, komşularla, arkadaşlarla iftar yapılmışsa yemekten sonra sohbet safhasına geçilir.

RAMAZAN BAYRAMI İNSANLARA BİR ÖDÜLDÜR

Kâinatın yaratıcısı (c.c) tarafından ramazandan sonra insanlara ödül olarak verilen ve insanları birbirine yaklaştıran, kaynaşmalarını sağlayan Ramazan Bayramı gelir. Ramazan Bayramı oruç tutarken yapılan sabrın dünyadaki mükâfatı olarak da değerlendirilebilir. Bayram günlerinde insanlar birbirlerini ziyaret ederler. Bayram, kâinattan göçüp giden yakınlarımızın hatırlanmasına ve onlara dualar okunmasına vesile olur.

SONSÖZ:

Ramazanı maneviyat olarak en güzel şekilde değerlendirmeli, oruca dayanamıyorum bahanesini bir kenara bırakıp yılda bir kez 30 gün yapılan bu ibadeti kaçırmamalıyız.

hayritemur.webnode.com.tr

facebook.com/yalnizliginkelimesiask

instagram.com/hayritemur

twitter.com/hayritmr

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?