NESİM ÇELİK’TEN ÇEVRE ÇAĞRISI

NESİM ÇELİK’TEN ÇEVRE ÇAĞRISI

İyi Parti Bulancak İlçe Başkanı Nesim Çelik,çevreyi koruyacak yasal adımlar atılmasını istedi.Çelik”          Ülkemiz ekonomik anlamda çok zor bir süreçten geçiyor. Hayat pahalılığı hat safhaya ulaşmış durumda. Ama yaşam devam ediyor. 5  Haziran Dünya çevre günüdür; 1972 yılından beri 5 Haziran günü dünyada, dünya çevre günü olarak kutlanmaktadır. Çevre gününün esas amacı çevreye saygılı olmak, insanlığa yakışır bir çevre düzenlemesi yapmak, bu anlamda farkındalık yaratmaktır. Bu günün esas amacı insan yaşamındaki yeşil çevreyle ilgili küresel farkındalığı artırmak ve çevresel eylemleri olumlu yönde uygulayarak çevresel sorunları çözmek ve aynı zamanda da herkesin bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla kutlanmaktadır. “dedi

Çelik şöyle konuştu

“Ülkemiz doğa ve çevre konusunda son derece kıymetli değerlere sahiptir. İlçemiz çevre konusunda yönetenler tarafında her gün çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya bırakılmaktadır. Sokağa çıkma yasağını fırsat bilerek ilçemizin aynası olan yeşil parkı iki günde yerle bir eden bir anlayışla karşıyayız. Betonlaşma sevdası yönetenleri körleştirmiş.

Bol oksijen yerine her gün bol beton çalışması görür hale geldik. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün  çevre ile ilgili şu sözleri bizim için çok kıymetlidir. * Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur. * Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur. * Yarının doğası bugünden yaratılır. * Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak. Bu sözlerin karşısında toplum olarak bize de görevler düşmektedir. Bizler içtiğimiz sigaranın, piknik yaptığımız alandaki oluşan atıkların, gezerken ve otururken yediğimiz kuru yemişlerin kabuklarını ve atmak zorunda olduğumuz gereken çöpleri ve atıkları gereken yerlere atma gibi bir duyarlılığı göstermeliyiz.

Bizi yöneten yöneticilerimizin de çevre konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. Yöneticilerin topluma yaşanabilir bir çevre yaratması gerekir. Böyle olması gerekirken İlçemizin birçok yerinde sıkıntılı, insan sağlığını tehdit eden birçok yeri görmek mümkündür. Yaz sezonu başlamış, denizden faydalanmaya başlanmış. Sağlığımızı tehdit eden çevre sorunları bizi yönetenleri hiç umurunda değildir. Bu problemler bu görüntüler İlçemize hiç yakışmamaktadır. Bir an önce yöneticilerimizin bu çevre ile ilgili problemleri yaşanabilir hale dönüştürmelerini bekliyoruz.

Üç tarafı denizlerle çevrili güzelim ülkemiz alınmayan tedbirler, kontrol ve denetim yapılmayan sanayi kuruluşlarının atıkları sonucu başta Marmara denizi olmak üzere müsilaj ve kirlilik tüm denizlerimizde canlıların yok olması, yaşanabilir hayatın sona erme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu acı duruma acil önlemler alınmalı geleceğimiz karartılmamalı. Tarım alanları kesinlikle yerleşime, imara açılmamalı. Betonlaşmaya müsaade edilmemeli.

Tedbir almaz, hatalar yapmaya devam edersek güzelim ülkemiz daha da yaşanmaz hale gelecektir. Yönetim makamlarını işgal edenler, daha fazla geç olmadan, hem kendilerine, hem de insanlarımıza dürüst davranarak artık, her gün doğaya aykırı kurallar icat etmek yerine, duyarlı ve çağdaş yaklaşımlar ortaya koyarak doğaya, insana ve yaşama uygun hareket etmelidirler. Sağlıklı yaşam sağlıklı çevrede olur. Kızıl dereli bir kabile reisinin şu sözleri çok anlamlıdır. Son balık tutulduğunda, son kuş vurulduğunda, son ağaç kesildiğinde son nehir kuruduğunda paranın yenilecek bir şey olmadığını anlayacaksınız. Biz paranın yenmediğini ne zaman anlayacağız. “ Haber: Osman Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?