NİHAYET DENİZ SUYUNA DÖNÜLDÜ

NİHAYET DENİZ SUYUNA DÖNÜLDÜ

Başkan Aksu, karla mücadelede deniz suyu kullanmaya başladıklarını belirterek, belediye hakkında yapılan eleştirilere açıklık getirdi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu düzenlediği basın toplantısında, tarihin en öneli kar yağışı ile karşı karşıya kaldıklarını, can kaybı olmadan, büyük bir sorun yaşamadan kar afetini önemli ölçüde atlattıklarına işaret ederek, bazılarının kardan, afetten nemalanmaya çalıştığını, oysa afetin siyasetinin yapılamayacağını söyledi.

Belediye Meclis Salonu’nda basın mensupları ile bir araya gelen Aksu, böyle yoğun kar yağışının 1964 yılında yaşandığına dikkat çekerek şu bilgileri verdi: “Belediyenin önünde 75 cm,  yüksek mahallelerde 1.5 m kar yağdı. 200 zaman zaman 250 kişilik ekip kaldırım, okul bahçelerini temizliyor. 9 olan iş makinesi 16’ya yükseldi.  Emekli operatörleri çağırıp, günde 12 saat iki vardiya çalışma yaptık. Belediye çalışanları yeni yıl kutlaması yapmadı. Bugün dahi arkadaşlarımız çalışıyor. 3 vidanjör, 5 motopomp, 12 kamyon, 100 ton tuz kullandık. Şu anda deniz suyu ile yıkama yapıyoruz. İtfaiye tehlikeli saçakları temizliyor. Kar yağışı dünyanın her yerinde olumsuzluklar yaratır. Kar ara vermeden 2 gün sürekli yağdı. Ana yolları açıyoruz, yarım saat sonra yeniden kapanıyor.”

ÖNCELİK ACİL KONULARA VERİLDİ

Başkan Aksu açıklamasını şöyle sürdürdü; “  Bir afet yaşadık. Ekibimizi oluşturup, acil ve hayati konuları ilk sırada değerlendirdik. Hastaları, diyaliz hastalarını, hamileleri hastanelere ulaştırmak için sağlık kurumları ile işbirliği içinde hareket ettik. Hastaların hastanelere ulaşmasını sağladık. Toplu taşıma araçlarının güzergâhlarını açık tuttuk. Şehirde elektrik kesintisi ve küçük çaplı arızalar nedeniyle kısa süreli su sıkıntısı yaşandı. Can kaybı olmadı. Ciddi bir yaralanma olmadı. Bu tablo karşısında sitesinin yolunun açılmadığı, ara yollara girilmediği eleştirileri yapılıyor. Benim evimin yolu da açılmadı.  Hasta varken, cenaze varken, ben kendi yolumu özel olarak açtırmam. 31 Aralık’ta sadece merkezde 8 cenaze kaldırıldı. 31 cenaze merkezi ilçeler ve köylere nakledildi. Ara yollarda çalışma yapmak çok zor. Araçlar yolları tıkadı.”

EKİPLER KOORDİNELİ ÇALIŞTI

Aksu, Sağlık, Karayolları, AKSA, İl Özel İdaresi ekiplerinin koordineli çalıştığını belirterek ; “ Belediye ekibimizle sağlık ekipleri, AKSA, Karayolları ekipleri afetin olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için koordineli çalıştılar. Ben kurumlara, belediyemiz çalışanlarına, Özel İdare, Karayolları, Sağlık Ekiplerine, AKSA çalışanlarına teşekkür ediyorum. Afetten medet umulmaz.  Bir örnek vermek istiyorum Seldeğirmeni Hasantepesi’nden dozer 14 saatte yolu açarak merkeze ulaştı. Çalışanlar özveri ile vatandaşın derdine çare olmaya çalıştı.” dedi.

AFET ÜZERİNDEN SİYASET

Belediye Başkanı Kerim Aksu, bir soru üzerine şu cevabı verdi: “ Birileri bizi sınıfta bırakmış. Bunu yaparken kendi derslerine bakmamış. AKSA; ” Yollar açılamadığı için köylerdeki arızalara müdahale edemiyoruz”  şeklinde bir açıklama yaptı. İktidarın mensubu olacaksın, köy yollarını açtırmada aciz kalacaksın, elektrik, su verilemeyecek ve çıkıp bizi sınıfta bırakacaksın. Maden bulmuş gibi afet üzerinden siyaset yapmaya kalkıyorlar.  Fırsat yakaladığını sanıp kardan adam siyaseti yapmamak lazım.Kar eridiğinde siyasetiniz erir. Varsa gücünüz çalışmalara destek olursunuz. Biz Vali Beyle, diğer kurumlarla istişare halinde olduk.”

KATI ATIK ÇÖP TESİSİ

Belediye Başkanı Kerim Aksu bir gazetecinin sorusu üzerine şunları ifade etti : “ Katı Atık Çöp tesisi tarihi bir sorunu ortadan kaldırmıştır. Bu sorunun çözümünden memnun olmayanlar var sanki. Belediye olarak bu tesise 10 milyon Liraya yakın katkı sağladık. Bu ay sonu 1.8 milyon Lira tekrar aktaracağız. Aktarma istasyonunu biz kurduk. Burası geçici bir aktarma istasyonu. Denize artık çöp dökülmüyor. Bundan neden rahatsız oluyorlar, bilemiyorum. İktidar gücünü elinde bulunduranlar, Çevre Bakanlığının % 45 hibe katkısını getirsinler. Birçok projemiz engelleniyor. Biz AKP hükumetine saygı duyuyoruz. İktidar mensupları da Giresun Halkının tercihine saygı duymak zorunda. Bizi engellemekle Giresun ve Giresun Halkı cezalandırılmış oluyor. Biz her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu her fırsatta söylüyor ve ortaya koyuyoruz. Yapılan hizmet halka yapılıyor, Giresun’a yapılıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?