Öğrencilerin sesini duyun, sorunlarını çözün…

Öğrencilerin sesini duyun, sorunlarını çözün…

Gözümüzü ülkede yaşanan sorunlara çevirdiğimiz için, hemen yanı başımızda yaşanan sorunları bazen görmezden gelebiliyoruz.
Bugün; Yargıtay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızının hızlı yükselişini ve Beştepe’de daire başkanı olmasını yazmayacağım.
Erdoğan’ın “Kriz yok. Hepsi manipülasyon” sözleri üzerinde de durmayacağım. Katar Emrinin ‘uçan saray’ uçağından da söz etmeyeceğim.
Soçi’de yapılan ve Putin ile Erdoğan arasında varılan ‘İdlip Mutabakatına’ da değinmeyeceğim. Ayrıca Habertürk yazarı Esin Övet’in, Ebru Gündeş, Zarrap ‘tan hamile kalmak için ABD’ye gitti iddialarına da değinmeyeceğim.
Onun VİP üzerinden yolculuğunu da…
Dedim ya uzaklara bakmaktan yakınımızdaki sorunları göremiyoruz. Bugün yakınımızda yaşanan bir sorunu kamuoyu ile paylaşacağım.
***
Okullar yine sorunlu açıldı. Giresun’dan da sorunlar gelmeye başladı. Bunlardan teki de Atatürk Anadolu Lisesi Pansiyonunda kalan öğrencilerden gelen sorundur.
Okullar açıldı. Pansiyonda kalan öğrenciler, “pansiyon yıkılacak” denilerek pansiyona alınmadılar. Barınma sorunlarının çözümü içinde diğer okullara ait pansiyonlara dağıtıldılar.
Kimisi Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi Öğrenci Pansiyonuna, kimisi 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrenci Pansiyonuna gönderildi.
Atatürk Anadolu Lisesi pansiyonu neden yıkılacak?
AKP Milletvekili Sabri Öztürk, Ekim 2016’da müjde verircesine bir açıklama yaptı. Kalkınma Bakanlığının 21.10.2016 tarihinde Giresun Kültür Merkezi inşaatının onaylandığını duyurdu.
Yer olarak da ‘Rus Pazarı’ olarak bilinen mevki düşünülüyordu. Zaten orada bulunan, 655 ada, 227 parsel uzun zamandır Kültür Merkezi olarak düşünülüyordu.
Buraya kadar hiçbir sorun yok. Hatta yıllardır Kültür Merkezi ihtiyacı olan ilimiz içinde sevindirici bir haber idi.
Fakat yine milletvekili Sabri Öztürk, Ağustos 2017’de yaptığı bir açıklamada;
“…Rus Pazarı arazisinin arka kısmında olan Kültür Merkezi yeri gerek ana bulvara göre arka kısımda kalması gerekse otopark, geniş salonlar yapılabilmesi için daha geniş bir araziye ihtiyaç olmasından dolayı yeni bir yer tespit edilmesi ihtiyacı doğmuştur. Kültür Merkezinin ana yola cephe ve daha geniş bir araziye yapılabilmesi için geçtiğimiz aylarda Giresun İl Kültür Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan yazışmalar sonucu Atatürk Anadolu Lisesi yanındaki pansiyon binasının yeri ile mevcut kültür merkezi yerinin takas edilmesinin Milli Eğitim Bakanlığından talep edildiğini hatırlattı ve yapılan ve Milli Eğitim Bakanlığının ve talebe olumlu yanıt verdiğini” kamuoyuna duyurdu.
Haziran 2018 tarihinde ise ‘Kültür Han’ projesini tanıttı.
Kültür Merkezi gitmiş yerine ‘Kültür Han’ gelmişti!
***
Bu da olabilirdi. Fakat bu takas sonrası yapılması gereken ne idi? Atatürk Anadolu Lisesinin hemen karşısında olan ‘Rus Pazarı’ arsasına hemen gerekli işlemleri yapılarak yeni pansiyon inşaatı başlatılmalıydı.
Yeni pansiyon binası tamamlanınca öğrenciler otaya taşınır ve ‘Kültür Han’ binası yapılması için mevcut pansiyon yıkılmaya başlanırdı.
Bu yapılmadı.
Henüz ne yeni pansiyon inşaatı başladı. Ne de pansiyonun yıkımı gerçekleştirildi. Pansiyon yerinde sapasağlam duruyor.
Arsa da boş olarak duruyor.
Üstelik bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta TESK Kongresinde yaptığı konuşmada, tasarruf tedbirleri kapsamında şunları söylemişti.
“…Ancak ihalesi yapılmış daha henüz doğru dürüst başlanmamış projelere onları oturup konuşup onlara başlamayacağız. Onları şu anda bir kenara koyuyoruz”
Bu ne demektir?
Atatürk Lisesine yeni pansiyon inşaatı da, mevcut pansiyonun yerine yapılması düşünülen ‘Kültür Han’ projesi de ‘şu anda bir kenara konulacak’ …
Bu gerçekler ortada iken, henüz pansiyon yıkılmadan neden öğrenciler “pansiyon yıkılacak” diye başka okullara ait pansiyonlara gönderildi?
Yeni pansiyon binası yapılana kadar mevcut bina kullanılmaz mıydı?
Elbette kullanılırdı.
O halde bu yanlış kararı kimler aldı?
Öğrenciler de velileri de bu uygulamadan memnun değil. Gönderildikleri pansiyonlar okula uzak. Ve servis yok. Öğle yemeği de yok!
Kendi imkânları ile dolmuş ücretlerini vererek okullarına gidiyorlar. Öğle yemeklerini de ceplerinden yiyorlar. Aralarında parasız yatılı öğrencileri de var!.
125. Yıl Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi Pansiyonuna gönderilen öğrenciler; hem uzaklıktan, hem servis yokluğundan, hem de barınma koşullarından şikâyetçiler.
Fakat seslerini duyan yok!
***
Öğrenciler ve velileri önceki gün Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmek istemişler. Saatlerce beklemişler. Fakat hiçbir yetkili kendileri ile görüşmemiş.
Öğrenciler sahipsiz…
Öğrenciler çaresiz…
Öğrenciler dertli…
Seslerini duyan ve sorunlarını gören yetkili de yok.
Mevcut pansiyon sapasağlam ve yıkılacağı günü bekliyor. Yeni pansiyon yapılana kadar öğrencilerin orada kalmaları sağlanamaz mı?
İstenirse pekâlâ sağlanır.
Yetkilileri sorunu görmeye ve çözmeye davet ediyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?