ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

Dün Öğretmenler Günü kutlandı. Aslında öğretmenleri bir güne sığdırmak mümkün değildir. Öğretmenlerin hak ve hukuku, mesleki, sosyal,ekonomik ve güvenlik problemleri, bu gün itibarıyla bizi idare edenler tarafından kesintisiz ele alınarak bu önemli gün kutlanırsa; bu önemli günün anlam ve mahiyeti ortaya çıkmış,toplumda daha da anlam kazanmış olur.

Öğretmen öğreti sanatını yurdun her köşesinde ve en ücra köşelerinde,  her şeyden yoksun icra eden idealist, sabırlı, yürekli, vatan evladıdır. Bir nesille şekil verip çağın en doruk noktalarına taşıyan, öğreti erbabı, gönül dostu, aydın, cefakar insandır. Bu bağlam da; öğretmenler  yılda bir kez anılırken öğretmenlerle ilgili eğitim öğretim, sosyal yaşam, geçim şartları ve idari şartlarla ilgili somut iyileştirme projeleri hayata geçirilip; öğretmenlere sunulmalı.Öğretmenler bu güzel günlerinde kendilerine sunulacak somut iyileştirmelerle sevinç yaşamalılar.

Eğitim sisteminde başarıyı yakalayacak değişikliklerle kaliteli eğitimin anahtarı sosyal ve ekonomik iyileştirilmiş olarak öğretmenlerin ellerine verilmeli. Başlarındaki amirler bilgilerle donatılmış hak ve hukuka saygılı yetişmiş insanlar olmalı. Kendisini yetiştirmiş öğretmenin başına sırf benim partimden diye çoban atarsanız elbette! öğretmenlik mesleği başarısızlıklarla zincirleme gider. Bu başarısızlığın bedelini de geleceğe ışık tutacak yeni nesiller öder. Öğretmenin toplum içinde saygınlığının artırılması ve yer bulması yönünde ayrıca çalışmalar yapılması şarttır.Her gelişimin başı, eğitim ve öğretim olduğuna göre geleceğin gelişmişlikteki önemli hattını eğitim ve öğretim, dolayısıyla öğretmen  çizecektir. Bu anlamda .”24 Kasım Öğretmenler Günü” sadece cicili bicili, sözlerle geçiştirilecek bir gün olmamalı.

Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi geleceğe hazırlayabilecek eğitim politikası oluşturulmalı. Öğretmeni ve ülkemizi müreffeh kılacak, eğitimde çağı yakalayıp etrafı aydınlatacak eğitim politikası, gelecek nesilleri yetiştirmede ivme kazandır. Eğitimde seviyenin yükselmesi için önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Çünkü… bakıldığında ne doktor, ne hakim, ne bilim adamı, ne başbakan, nede reisicumhur öğretmenin yüceliğinden daha önemli değere sahip değildir. Elbette! onlarda yücedir. Ancak! onların yetişmesindeki temel yapı  öğretmendir. Öğretmenlik mesleği kutsallığının yanında, bir ifadenin ,bir çizginin ,bir resmin mana bulduğu yetişmenin, yetiştirilmenin, temel ve köklü başlangıcıdır.

Bu gün yurdumuzda binlerce öğrenci, kendisini şekillendirip hayata hazırlayacak öğretmenini beklerken….binlerce öğretmende atama bekliyor. Bu anlamlı günde, baş öğretmen ATATÜRK başta olmak üzere Vatanını, Milletini, Bayrağını sevip, öğrencilerini bu ışık etrafında yetiştiren yurdun en ücra köşesindeki dağlarda, sadece bayrağı ile dertleşen öğretmenlerin ve tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, bu vesileyle emeli sadece  öğrencilerini geleceğe hazırlama olup; bundan başka amacı olmayan ama! bu idealinden dolayı şehit olmuş, öğretmenlerimize ve tüm şehitlerimize rahmet diliyorum.

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?