Mehmet ŞAN
Mehmet ŞAN
mehmetsan@giresungundem.com
ÖLMEK veya ÖLÜMLERE SEBEP OLMAK İSTİYOR MUSUNUZ?
  • 0
  • 342
  • 21 Ağustos 2020 Cuma
  • +
  • -

Eminim ki hayır dediniz. O halde okuyun ve bir kez daha düşünün, düşünme yetisini kaybedenleri, duymazdan gelenleri uyarın.
Koronavirüs enfeksiyonu ülkemizde ve pek çok ülkede yeniden tırmanışa geçti. Bazı ülkelerde ise çok sıkı kurallar olmamasına karşın daha ılımlı seyrediyor. Neden?
Pek çok hekim ve diğer sağlık çalışanı bu dönemde hayatını kaybetti. Viral yükleri, yorgunlukları giderek artıyor. Tolerans sınırları zorlanıyor. Bu hem kendi sağlıklarını hem de hizmet verdikleri kişilerin sağlıklarını ilgilendiriyor.
Kurallar belirlenmiş ve uygulamaya konulmuş durumdalar. Bireylerin zor kullanarak bunlara uymalarını sağlamak elbette mümkündür, ancak her zaman doğru ve öncelikli bir yol olmayabilir.

Bir kaç basit kurala uyarak hem kendinizin, hem ailenizin hem de size hizmet veren sağlık personelinin yüz yüze kaldığı riski azaltabilirsiniz.
Biliyorum ki pek çoğunuz bu günlerde herhangi bir başka neden ötürü de olsa hastane kapısından içeri adım atmak istemiyorsunuz. Çok haklısınız. (O girmek istemediğiniz yerde her gün saatlerce çalışan insanların olduğunu unutmayınız).
Bu konuda haklısınız, korkuyorsunuz, ama bulaşma en çok yakınınızdan geliyor. Yapılan en büyük hataları eminim biliyorsunuz;
1. Bu benim akrabam, yakınım, hem de sağlıklı görünüyor, hasta değil
2. Bu benim çok yakın arkadaşım sağlıklı, bir problemi yok, hasta değil,
3. Askere uğurlama, taziye, kapalı yerlerde düğünler-toplantılarda vs. kontrolsüzlük,
4. Parklarda, siteler bahçelerinde çocuklarınızı asla kontrol etmiyorsunuz, hiç hastalık yokmuş gibi davranıp yaşıyorlar, çünkü onlara öğretmiyorsunuz.
5. Hastalık çok yakınınızdan birini etkilemedikçe ve ailenizden birini kaybetmedikçe onun gerçekliğini bile tartışıyorsunuz.
6. Mezarlıklar “bana bir şey olmaz” diyenlerle doludur. Bunu hep unutuyorsunuz.
7. Hiç bir kural tanımaya en tehlikeli grubu oluşturan adolesan grubu çocuklarınızı kontrol ediniz. Kurallara uymuyorlarsa evden çıkmalarına izin vermeyiniz.
8. Sıkı kuralları olmayan ama hastalıkta ılımlı seyir gösteren ülkelerde bireysel korunma bilincinin gelişmiş olmasının ana faktör olduğunu unutmayınız.
Unutmayınız kurallar uyanlar için vardır. Kimse sizi çok zorda kalmadıkça zorla kurallar uydurmak istemez. Ancak bireysel sorumluluk bilinci gelişmemiş kişiler yüzünden başkalarının hayatlarını kaybetmesi ahlaki bir durum olarak kabul edilemez. Hekimler ve diğer sağlık personeli hastaları sağlığına kavuşturmak için canla başla, büyük özveri ile çalışırken sizin kuralsız bir şekilde gezip tozmanız, havuzdan çıkmamanız, maske takmadan dolaşmanız, taktığınız maskeyi uygun şekilde takmamanız başkalarının sağlığını tehlikeye atmaktır ki buna hakkınız yoktur…
Hastalık kapınızı çaldığında çok geç olabilir. Kurallar uyunuz lütfen…
Bana bir şey olmaz demeyin. Sizin sorumsuzca davranışlarınız yüzünden evden çıkamayan ve başka pek çok sorunla yüz yüze olan 65 yaş üstü kişileri, en doğal hakları eğitim olan eğitim hakkını kaybeden çocuklarınızı düşününüz.
Bir kez daha düşünün…
Düşündünüz değil mi?
Yaşamak güzeldir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM