OPERATÖR MURAT ÇAN İLE GURURLANDIK

OPERATÖR MURAT ÇAN İLE GURURLANDIK

14 Mayıs seçimlerinde Giresun dışında da çok sayıda Giresunlu siyasetçi milletvekili seçildi. CHP Samsun 1.sıra adayı Giresunlu hemşehrimiz Operatör doktor Murat Çan’ın ,milletvekili çıkarması Giresun’da sevinçle karşılandı.

Aslen Giresunlu olan, doğma büyüme Samsun’un Terme ilçesinde ikamet eden, CHP kökenli bir aileden yetişen, siyasi bir ailenin içinde doğup büyüyen Genel Cerrahi Uzmanı hemşehrimiz Op. Dr. Murat Çan Samsun’da CHP 1. sırasından Milletvekili seçildi.

  1. yasama döneminde yeni Samsun Milletvekili olarak TBMM’e seçilen değerli hemşehrimiz 2018 seçimlerinde de 7. sıradan aday gösterilmişti.

Böylece, İstanbul, Ankara, Bolu, Bursa, Ordu, Kocaeli’den sonra ilk kez Samsun’dan Giresun kökenli bir ailenin evladı Milletvekili seçilmiş oldu.

İşte Çan’ın ÖZGEÇMİŞİ..

İlköğrenimini Samsun Mustafa Kemal İlkokulu, ortaöğrenimini Samsun Anadolu Lisesinde (Samsun Maarif koleji) tamamladı.

Lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1993 yılında tamamladı.

Uzmanlık eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda 2003 yılında tamamladı.

İş Deneyimi

Çalışma hayatına 1993 yılı Ağustos ayında Giresun İli, Şebinkarahisar İlçesi Devlet Hastanesinde pratisyen hekim olarak başladı ve burada 2 yıl başhekim yardımcılığı yaptı. Daha sonra Çarşamba Gökçeçakmak Sağlık Ocağı ve Çarşamba Devlet Hastanesinde pratisyen hekim olarak çalıştı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra sırasıyla; kurucu Başhekim ve genel cerrahi uzmanı olarak Amasya Taşova Devlet Hastanesi, Trabzon Akçaabat Devlet Hastanesi ve Samsun Özel Medical Park Hastanesinde çalıştı. 2019 yılında kamuya geçti ve Samsun Gazi Devlet Hastanesinde göreve başladı. Aynı yıl Barış Pınarı Harekatı kapsamında bir süre Nusaybin Devlet Hastanesinde görev yaptı. Samsun Gazi Devlet Hastanesindeki görevinden 28. Dönem milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Aile Geçmişi

Aile üyelerinden CHP büyük kurultay delegeliği (dayısı), Giresun CHP milletvekili adaylığı (ablası) ve Samsun SHP kurucu yönetim kuruluğu üyeliği (babası) yapanlar vardır. Babası Dursun ÇAN 12 Eylülde TÖBDER üyeliği gerekçe gösterilerek cezaevinde yattı.

Giresun cemiyet hayatının, Giresun STK’ın, iş ve siyaset dünyasının önemli simalarından CHP’ Giresun teşkilatında yıllarca yöneticilik yapmış, partisinin her kademesinde görev almış, Milletvekili adayı olmuş Can Çan Piri’nin kardeşi. Giresun’da Kapalıçarşı esnaflarından kuyumcu Cemil Piri’nin de dayısı.

Siyasi Çalışmaları

Üniversite eğitimi süresince 1987 ve1991 genel seçimleri ve 1989 yerel seçimlerinde Trabzon ve Giresun’da gönüllü olarak aktif görev almıştır. 2015 yılı Aralık ayından itibaren 2018 yılı nisan ayına kadar CHP Samsun İl Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Başkan Yardımcısı görevini yapmıştır. 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde CHP Samsun 7. sıra milletvekili adayı olarak Samsun İl Başkanlığının programları kapsamında etkin çalışmalarda bulundu.

2018 yılı seçimlerinden sonra kamu görevine dönme sürecinde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması neticesinde olası siyasi gerekçeler ile ataması reddedilmiş, başvurulan hukuksal süreçler neticesinde kamuya atanması gerçekleştirilmiştir.

Seçimden sonraki süreçte ara vermeksizin Parti Örgütü ve sivil toplum örgütleri ile iletişimini kuvvetlendirerek siyasi çalışmalarını devam ettirmiştir.

Diğer Bilgiler

Samsun Tabip odası, Türk Cerrahi Derneği, Türk Cerrahi Enfeksiyon Derneği ve Türk Hepatobilier Cerrahi Derneği, Samsun Yelken Kulübü, Samsun Şehir Kulübü Üyesidir. Samsun Termeliler Birlik ve Yardımlaşma Derneği Başkan Vekilidir.

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Emine ÇAM ile evlidir. Oğlu Alperen ÇAN Endüstri Mühendisidir ve özel sektörde çalışmaktadır, kızı Zeynep ÇAN Mimarlık 4. Sınıf öğrencisidir.

Dr. Murat ÇAN İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Haber: Mustafa Cici

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?