Orman Bölge Müdürlüğü Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Orman Bölge Müdürlüğü Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü’nün 2024 yatırımları ve faaliyetlerinin ele alındığı aylık değerlendirme toplantısı Vali Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında yapıldı.

Giresun Valiliği Kütüphane Toplantı Salonunda saat 13.30 gerçekleştirilen Vali Serdengeçti başkanlığındaki toplantıya; Vali Yardımcısı Dr. Davut Sinanoğlu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan, Ağaçlandırma Şube Müdürü Nilşen Yaslıkaya, Ekosistem Şube Müdürü Mehmet Yaycıoğlu, Orköy Şube Müdürü İsmail Bakırcıoğlu ve Makine İkmal Şube Müdürü Onur Zengin katıldı.

Toplantıda, Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan tarafından 2024 yılı yatırım ve cari faaliyetleri, personel durumu, ormanlık alanların dağılımı, silvikültür faaliyetleri, fidanlık faaliyetleri, ekosistem faaliyetleri, Orköy kredileri, orman kadastrosu ve 2/B durumu, inşaat-ikmal ve yol faaliyetleri ve orman yangınlarıyla mücadele gücü hakkında bilgiler sunuldu.

Bölge Müdürü Ulukan tarafından verilen bilgilere göre; Giresun Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde 6 işletme müdürlüğü, 33 işletme şefliği ve 10 diğer şeflik bulunmaktadır. Kurumda toplam 656 personel görev yapmaktadır. Giresun’un ormanlık alanı %47’dir. 2024 yılı yatırım ve cari faaliyetleri tutarı 670.897.348 TL’dir. Yatırım projeleri arasında ağaçlandırma tesis, ağaçlandırma bakım, toprak koruma tesis, toprak koruma bakım, fidan üretimi, orman yolu yapımı, büyük onarım, üst yapı, sanat yapısı ve ulusal orman envanteri bulunmaktadır. Silvikültür faaliyetleri kapsamında tabi gençleştirme, suni gençleştirme, rehabilitasyon ve genç meşcere bakımı yapılmaktadır. Fidanlık faaliyetleri kapsamında Tirebolu, Kemerköprü ve Şebinkarahisar’da toplam 1.950.000 adet fidan üretimi gerçekleştirilmiştir. Ekosistem faaliyetleri kapsamında 22 adet orman parkı, 2 adet ekoturizm alanı ve 15 adet bal ormanı bulunmaktadır. Orköy kredileri kapsamında 208 adet aile/programdan 90 program gerçekleştirilmiş olup toplam 29.700.000 TL ödeneğin 23.834.000 TL’si harcanmıştır. Orman kadastrosu ve 2/B çalışmaları kapsamında 507 birim tamamlanmış olup 2024 yılı sonuna kadar 2 birim daha tamamlanması planlanmaktadır. Orman varlığı 322.698 hektar olup orman sınırları dışına çıkarılan alan 7.233 hektardır. İnşaat-ikmal ve yol faaliyetleri kapsamında 30 km yeni yol, 26 km büyük onarım, 15 km üst yapı ve 16 km sanat yapısı yapılmıştır. Orman yangınlarıyla mücadele gücü olarak 6 adet arazöz, 17 adet ilk müdahale aracı, 90 kişilik yangın işçisi ve 1.263 kişilik yangın gönüllüsü bulunmaktadır.

Vali Serdengeçti, toplantıda yaptığı konuşmada, Giresun’un orman varlığının korunması ve geliştirilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, “Ormanlarımız, milli servetimizdir. Bu servetimizi korumak ve geliştirmek için hepimize görev düşmektedir. Orman Bölge Müdürlüğümüzün bu konudaki çalışmalarını takdir ediyorum” dedi.

Serdengeçti, ayrıca, orman yangınlarıyla mücadelede daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, vatandaşlardan ormanları korumaya yardımcı olmalarını istedi.

Toplantıda, katılımcılar tarafından da çeşitli konularda görüş ve önerilerde bulunuldu.

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?