Ortalık Karıştı

Ortalık Karıştı

AKP İl Başkanı Tütüncü ve MHP İl Başkanı Dizdar,Keşap Durağı’na çan kulesi dikilmesine sert tepki gösterdiler ve CHPLİ Belediye Başkanı Aksu’yu bu hatadan dönmeye davet ettiler..Akşam saatlerinde deneyimli sendikacı Süral da sert sözlerle Aksu’ya yüklendi ve kinayeli bir şekilde; “Oldu olacak Kaptan Yorgi’nin mezarını da yap!.. Kilise ve papaz da tedarik edilir muhtemelen.”diye konuştu.

AK Parti Giresun İl Başkanı Hasan Ali TÜTÜNCÜ, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun, Osman Ağa Meydanı’na Giresun eski Belediye Başkanlarından Rum asıllı Kaptan Yorgi Paşa’nın Vali Konağı yanındayken yıkılan Metomorfoz Kilisesi’nin yanına yaptırdığı Çan Kulesi’nin benzerinin dikmesine tepki gösterdi.

Tütüncü; “Giresun Belediyesi maalesef Giresun tarihinde görülmemiş bir ayıba daha imza atmıştır. Toplumun hiçbir kesiminin asla ve asla tasvip etmeyeceği, örfümüze, âdetimize, kültürümüze, inancımıza hiçbir şekilde uymayan bir ucubeyi Giresun halkının gözüne sokarcasına tam şehrin merkezine dikmiştir.  Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik süreçte milli manevi değerlerimize sahip çıkacak ve Giresun halkının genel eğilimini alarak, bizi ülke ve dünya kamuoyuna tanıtacak ve ses getirecek milli bir sembol yerine, farklı bir din farklı bir kültürün sembolü olan Metamorfoz Kilisesi’nin anıtını dikmek, halkımızın inancıyla ve maneviyatıyla alay etmekten başka bir şey değildir. Giresun Belediyesi’nin bu yanlıştan bir an önce vazgeçmesini istiyor, bu ayıba imza atanları kınıyorum.” dedi.

CHP GÝRESUN BELEDÝYE BAÞKAN ADAYI KERÝM AKSU: "ÇOK ÇALIÞARAK, AYAÐI YERE DEÐEN VE OLABÝLÝR PROJELERLE GÝRESUN BELEDÝYE BAÞKANLIÐI'NA TALÝBÝM"

DİZDAR DA TEPKİLİ

MHP Giresun İl Başkanı İbrahim Dizdar, Çan kulesi görünümlü anıta tepki gösterdi.

 

“BU YAPILAN GİRESUNLUYA AYIPTIR!”

 

Dizdar yayınladığı basın açıklamasında; “Türk İslam örf ve adetlerine, kültürüne yakışmayan anıt, adı ne olursa olsun Hristiyan kültürüne özentiden başka bir şey değildir. Bu bir ayıptır. Bu ayıbın Belediye Başkanlığı da yapan Milli Mücadele kahramanımız Topal Osman Ağa’nın makamında oturan Kerim Aksu’ya yakışmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Osman Ağa meydanına yapılan düzenlemeyi parti olarak çeşitli eksiklikleri olmasına rağmen desteklemiştik. Lakin akabinde yapılan bu tür girişimler Giresun’un ve Giresunlunun kalbine hançer gibi saplanmıştır” diyen Dizdar açıklamasında şunlara yer verdi; “1920 yılında Topal Osman Ağa tarafından yıkılan bir anıtın yine kendisi ile aynı adı taşıyan Osman Ağa Meydanının kalbine dikilmesi ölümünün sene-i devriyesinde ona ve onun nezdinde milli mücadele kahramanlarımıza hakaretten başka bir şey değildir.

Giresun’da geçmişe ait simge aranıyorsa bir dönem yer alan Metamorfoz Kilisesinin Çan Kulesinden başka eserler istenirse bulunabilir.

Bu yanlıştan derhal dönülmeli ve Giresun halkından özür dilenmelidir. Netice itibariyle; Giresun halkının Çan kulesi görünümlü eserlere ihtiyacı yoktur.”

SÜRAL AĞIR KONUŞTU

SÜRAL’DAN AKSU’YA SERT TEPKİ

Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı Kerim Süral,Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya sert tepki gösterdi.Keşap Durağı’na Yerleştirilen Kule ile ilgili sert eleştirilerde bulunan Süral,Başkan Aksu’ya Kaptan Yorgi’nin mezarı ile ilgili de tasarrufta bulunmaya çağırdı

Süral şöyle konuştu: “Bizler asla eski eserlerin ve kültürel değerlerin yok edilmesi, yakılması, yıkılması ve tahrip edilmesini, metazori ile dönüştürülmesini istemiyoruz. Zaten bu kale yolundaki tarihi eserlerin yok edilmesini benimsemeyip, neden yıkılıp yok edildiğini de soruyoruz. Orayı yok edip yıkan ve şimdi de bu eseri Keşap durağına yapan zihniyet aynı zihniyettir. Kiliseleri ve Camileri başka amaç dışında kullanılmasını da tasvip etmiyoruz. Sokak başında mevcut kilisenin kütüphane, Agora Kilisesi’nin müze , İstanbul ‘daki Ayasofya Caminin de Müze olarak kullanılmasını benimsemiyoruz. Sayın Giresun Belediye Başkanının özellikle tarihi eserleri günümüze kazandırmak istiyor gibi bir düşüncesi varsa ,Zannımca vardır. O halde Taşbaşında özellikle vakıf arazisi olan bu yerlerin ve Sultan Selim Caminin orijinal haliyle tekrar İl imiz tarihine ve kültürüne kazandırması ve bu hareketin İl imiz e önemli katkı sağlayacağı en büyük arzumuz ve düşüncemizdir.Madem saat kulesi yapacaktın Ortodoks mimarisi Çan Kulesi örneğini niçin kullandın? ..Türk İslam mimarisi örneklerinden yok muydu Başkan ?..Oldu olacak Kaptan Yorgi’nin mezarını da yap!.. Kilise ve papaz da tedarik edilir muhtemelen.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?