Osman Ağa Ve Milli Mücadele Şehitleri Anıldı

Osman Ağa Ve Milli Mücadele Şehitleri Anıldı

Milli mücadele döneminde 42. ve 47. gönüllü alayları kurucusu ve Atatürk’ün Muhafız Alayı Komutanı Milis Yarbay Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitleri Anıldı.

Haydar Aliyev Parkı’nda (Bulancak Durağı) saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Osman Ağa ve Giresun Uşakları anıtına çelenk sunuldu.

Törende konuşma yapan Giresun Belediye Başkan Vekili Ahmet Yusufağaoğlu, “Milletlerin önemli dönüm noktaları tarihin her döneminde olmuştur. Türk milletinin tarihindeki en önemli dönüm noktası ulusal Kurtuluş Savaşıdır. Osmanlının hasta adam benzetmesiyle batılı ülkeler tarafından gizli masalarda paylaşıldığı azınlıkların emperyal kışkırtmalarla olmayacak hülyalara daldığı dönemlerde bu hainlik düzene karşı milletin azim ve kararını savunacak kahramanlar Anadolu coğrafyasında namusu bildiği vatanını savunmak milletin hukukunu korumak için sorumluluk almışlardır” dedi.

Milleti için sorumluluk alan kahramanların belki de en önemlisi olan Milis Yarbay Osman Ağa ve silah arkadaşlarını anmak için bir aradayız diyen Yusufağaoğlu konuşmasına şöyle devam etti.

“Bize işgal edilmemiş bir kent bırakan tüm yaşamı cephelerde milleti için mücadeleile geçmiş 42. ve 47. Giresun gönüllü alaylarının kurucusu. Batum’dan Sakarya’ya Dumlupmar’a millet yolunda zillete karşı verilmiş bir mücadelenin adıdır Osman Ağa. Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile birlikte bir milletin var olma kavgasının 42. ve 47. Alayla sancağı olmuş bir destanın adıdır Osman Ağa. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün canını emanet edeceği kadar güvendiği bir mücadele ve millet adamıdır Osman Ağa. Bu toprak uğruna toprağa düşmüş 4200 Giresun evladının güvendiği ve inandığı çınarıdır Osman Ağa.”

“Kurtuluş Savaşımızda millet yolunda canıyla malıyla bedel ödeyen Osman Ağa ve Hüseyin Avni Alpaslan’la birlikte namusu bildiği toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

Yapılan konuşmaların ardından tören saat 11.00’de Osman Ağa’nın Giresun Kalesi’nde bulunan mezarı başında devam etti. Burada okunan duaların ardından tören son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?