Otomotiv Sektörü ve Yapısal İktisat Yapısal (ekonomi) dönüşümü nedir :

Otomotiv Sektörü ve Yapısal İktisat Yapısal (ekonomi) dönüşümü nedir :

 

İktisadın belirli yönden değişebilen sosyal yaşam koşulları veya daha doğrusu tüketici eğilimlerinde ki farklılıkların; iktisadın arz ve talep yönünde oluşan piyasa durumunu, iyi analizinin gerekli olmasından kaynaklanan refah (gelir) beklentisine talebin karşılanması durumu olduğu söylenebilir.

Yapısal ekonominin önemi :

Yapısal ekonomi, iktisadın durgun durumlarının aşılabilmesine katkı sağlar. Nasıl sorusuna yönelik cevaba ilişkin ise, iktisadın bunalımlı döneminde (parasal değer kaybı, sermaye stoku eksikliği ve saire durumlar) ; hazır görülebileceği yatırım, teşvik, tasarruf faktörü gibi durumlarla ortaya çıkması görülür.

Peki sorunun cevabı eksik kaldı düşüncesi benim de aklıma geldi. ve şöyle tanımlamaya, cevap etmeye çalışalım: İktisadın, yatırım ve teşvik yönü; varsayılması (denenip görülmesi) üzere iktisadın kamu yönünün eksik kalabileceği (faktör yapılarında eksik yönlerin olabileceği) durumunda, özel sektörün kara yönelik çalışmasında yeterli kazanımı elde edeceği düşünülür.

Otomotiv sektöründeki durum ise şöyle görünüyor :

” Türkiye’de üretim yapan otomotiv sanayicileri Otomotiv Sanayi Çalıştayı’nda bir araya geldi. Çalıştay’ın ev sahipliğini Otomotiv Sanayicileri Derneği yaparken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık sektörün sorunlarını dinledi. Bakan Işık’a otomotiv sanayisi ile ilgili rapor sunulurken, devletten beklentiler dile getirildi.

İHRACATIN EN BÜYÜĞÜ OTOMOTİV

Otomotivin devlet açısından öncelikli sektör olarak belirlendiğini ifade eden Işık, “ihraç ettiğimiz düşük teknolojili ürünlerin kilogram fiyatı ortalama 3,6 dolar iken, yüksek teknoloji ürünlerin kilogram fiyatı 34 dolardır. Bakanlık olarak çalışmalarımızı, 3Y formülüyle, yani yerli, yenilikçi ve yeşil üretim anlayışı ekseninde sürdürüyoruz. 2015 yılında, yan sanayi ile birlikte sektörün gerçekleştirdiği 17,5 milyar dolarlık ihracat rakamı, toplam ihracatımız içindeki en büyük kalemdir” şeklinde konuştu.  (1) ”

Bu durum altında kaynak dağılımı ve kar elde etmede refaha giden adımların olduğu görülüyor. Bu denli gayret ve çabanın da iktisadi bağımsız çalışmalar ile dışa bağımlı olunmayan yani uluslar arası rekabet gücü artışı görülebilir.

Ayrıca (devam edilen) Yeni Şafak internet sitesinin haberinde ;

 STRATEJİ BELGESİ HAZIR

Otomotiv sektöründe üretimin gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya devam ettiğinin altını çizen Sanayi Bakanı, “Biz ülke olarak, sadece bu üretim için değil, Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri için de bir cazibe merkezi olmak istiyoruz. Önümüzdeki sürece en iyi şekilde adapte olmak amacıyla yeni Otomotiv Strateji Belgesi’nin hazırlıklarını tamamladık” şeklinde ifade etti.(1) ”

Bu yapının göstergesi ile de Ar-Ge faktörü öneminin çalışmaların devamlılığını getireceğini gösteriyor.

İktisadi yapının gelişime varması Ar-Ge ye dayalı devamı görülebilecek yatırım ve karın refaha ulaşabileceği görüntüsüyle anlaşılıyor.

Sonuç

:1  ) İktisadi kaynak dağılımı tasarruf ve yatırımın karlılığına bağlı olması

2  ) Yapısal iktisadın güncel yapılara bağı ve ilişki yönü; yenilikçi ve sürekliliği olması durumu

3 )  Otomotiv sektöründe öne çıkmamızda ki durumunun sürdürülebilirliği ile; refah ekonomisindeki kalkınma etkisi ile ekonomide; istikrar yapının süreceği görüntüsü durumuna varılır.

Kaynak:  ”  http://www.yenisafak.com/ekonomi/turk-sanayisini-otomotiv-tasiyacak-2412740  ”'( 1 ) Selam ve Sevgi ile..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?