OYUN İÇİNDE OYUN MU VAR?

OYUN İÇİNDE OYUN MU VAR?

KARAN VE YAMAN’DAN ÜRETİCİYE ÇAĞRI

OYUN İÇİNDE OYUN MU VAR?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan ile Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, üreticilerden sabır istedi.

Ortak bir açıklama yapan Karan ve Yaman şu noktalara değindi

“Bu günlerde Fındık fiyatın da yaşanan gerilemenin nedeni ihracatçının emaneti bozdurmasından kaynaklanıyor. Üretici sabırlı olmalı direnmeli ve direnmeye devam etmelidir.

Kabuklu fındık 15TL iken kavrulmuş fındık 50TL idi. Bugün fiyat 12TL yine kavrulmuş fındık 50TL, sizce de bu işte bir tezatlık yok mu?. Anlaşılıyor ki üreticinin elinde ki fındığı ucuza kapatma hesabı yapıyorlar. Şunu bilmelidirler ki elde ki fındığın fiyatını sabırlı olan direnen üretici belirleyecektir. Üreticinin ziraat bankasına, tarım krediye olan borçları verildi. Elinde fındığı olan üretici sabırlı ve kararlı bir şekilde direnmeye devam ediyor ve edecektir.

Sayın basın mensupları gelelim ihracat rakamlarına, Türkiye 2015-2016 fındık ihracat sezonunun ilk 3 ayında kaç ton ihracat yapmış. 88 bin ton iç fındık. Karşılığı nedir yaklaşık 180 bin ton kabuklu fındık. Türkiye yılda kaç bin ton iç fındık ihraç ediyor? 300 bin ton. Bu rakama ulaşa bilmesi için 210 bin ton daha ihracat yapması gerekiyor. Bunu karşılığı da 420 bin ton kabuklu fındık demek. İç pazarı hiç hesaba katmasak, stoklardaki ve üreticinin elindeki fındık miktarı ihracata ancak denk geliyor. İç pazarda fındık tüketilmiyor mu tüketiliyor. Hadi biz yemeyelim dedik. Dünya ve Avrupalı ucuzda olsa, pahalı da afiyetle yiyor.

Bu arada Rusya Türkiye’den ihraç ettiği ürünlere ambargo koyarken, ambargo koymadığı tek ürünün fındık olduğunu da hatırlatırım. Bunu da biz söylemiyoruz, ihracatçılarımız söylüyor.

Halen bazı kesimler, fındık fiyatı üzerinde baskı oluşturarak, fiyatı düşürmeye çalışmasına bir anlam veremiyoruz. Yoksa gelecek yılda fındık az olacak diyerek, şimdiden fiyat mı oluşturmaya çalışıyorlar.

Birde bu işten ne üretici ne de tüketici karlı çıkıyor. Çünkü üretici ucuza satıyor, tüketici ise pahalı yiyor. Aradaki bu para kimin cebine gidiyor onun takdirini de kamuoyuna bırakıyoruz.

Biz sonuna kadar, üreticimizin hak ve hukuku korumaya devam edeceğiz. Yeter ki, üreticimizde bu oynanan senaryolar karşısında dik durarak gücünü göstersin.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?