Öznur,6 Yıldır Böbrek Nakli Bekliyor

Öznur,6 Yıldır Böbrek Nakli Bekliyor

 SEDAT KARAKAYA

Yağlıdere ilçesine bağlı Kanlıca köyünde yaşayan Müjdat ve Zeynep Maraş çiftinin 17 yaşındaki kızları Öznur Maraş,tam 6 yıldır böbrek nakli bekliyor.

İlk olarak Yağlıdere İlçe Devlet Hastanesi sonrasında ise Trabzon, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde bir süre tedavi gören hayatının baharındaki Öznur’a her iki hastaneden de aynı yanıt geldi. Kan grupları ve dokular uyuşmadığından dolayı nakil yapılamayan kronik böbrek yetmezliğinden muzdarip genç kızın çaresiz ailesi yetkililere seslendi. Yağlıdere Çok Programlı Anadolu Lisesi,4.sınıf öğrencisi olan hayat dolu Öznur, yaşından büyük olan çekmek zorunda kaldığı hastalığı gazetemize değerlendirdi.

Öznur Maraş: “ADINI HATIRLAMADIĞIM VALİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUM”

“Böbrek nâkili için maddi manevi destek bekliyorum. Temennim bir an önce sağlığıma kavuşmak. Şuan da bu rahatsızlığım, yüksek ağrılı, enfeksiyonlu bir hastalık. İştahsızlık gibi şikâyetlerim var. Kullandığım ilaçlardan da şikâyetçiyim. Günde 13 tane ilaç kullanıyorum. Vücuduma halsizlik veriyor. Tükettiğim yiyeceklerin tamamı tuzsuz. Kızartma çeşitleri tüketemiyorum. Günlük en az iki litre su tüketmem gerekiyor. Okuluma kısmi raporlu olarak devam ediyorum. Ailemin durumu orta da. Giresun’a yeni atanan sayın valimizin adını hatırlamıyorum ama başta o olmak üzere, işadamlarından, hayırseverlerden sağlığım konusunda babama yardımcı olmalarını istiyorum” diye konuştu.

BABA MÜJDAT VE ANNE ZEYNEP MARAŞ DA AĞLAYARAK SESLENDİ

Öznur’un tedavisi için 10 bin dolar civarı böbrek yetmezliği nakil masrafı bulunduğuna dikkati çeken biçare baba Müjdat Maraş ise yardım çağrılarını gözyaşlarıyla anlattı: “Paralı böbrek alma şansımız yok. Çiftçilikle geçinen insanlarız.Kızımın dediği gibi durumumuz ortada. Ben kızımın hastalığının tedavisi için elimden ne geliyorsa yaptım, yapmaya da devam ediyorum.Ama ben de bittim. Bu çocuğum 12 yaşındayken yine buraya çekime bizzat siz geldiniz ve kamuoyuyla bir kez daha paylaştım.Ne  yazık ki sesimizi duyan olmadı. Allah’tan başka tesellimiz yardımcımız yok.Sesimize kulak versinler başka şey istemiyoruz”ifadelerini kullandı.

Anne Zeynep Maraş  da evlatlarının her geçen gün gözleri önünde erimesine tahammül edemediğine dikkati çekerek şunları kaydetti.

“ Kızım,kronik böbrek yetmezliği tanımlı ve  %90 raporlu. Sol tarafı %40, sağ tarafı %90 işlev görmüyor. Trabzon da nakil sırasında, 30 kilogram  olduğu için damarların patlama olasılığı var dediler nakli uygun görmediler. Vücut direnci diyaliz riskini kaldıramıyor. Doktorlar, bunu hastamızın yaşı itibari ile göze alınmasının zararlı olacağını düşünerek riske atmak istemediler.Ben ve babası,kardeşleri herşeyi unutup yalnızca Öznur’u düşünür olduk.Onun sağlığının bozulduğu günden bu yan çok çile çektik.Çekmeye de devam ediyoruz, onun için devlet büyüklerimizden yada sesimizi duyanlardan yardım bekliyoruz”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?