Öztürk, “Avrasya Meclis Başkanları” toplantısında

Öztürk, “Avrasya Meclis Başkanları” toplantısında

TBMM Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk Avrasya Meclis Başkanları Toplantısı’nda Kırgızistan Meclis Başkanı ve heyetine refakat etmesi için Antalya’ya gitti.
İlki 2016 yılında Moskova’da, ikincisi 2017 yılında Seul’de gerçekleş-tirilen, 38 Ülke Meclis Başkanının katıldığı toplantıya TBMM Başkanı Binali Yıldırım ev sahipliği ediyor. 38 ülkenin temsilcilerinin bir araya geldiği “Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısında” Giresun’u Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı Sabri Öztürk temsil edecek. Kırgızistan heyetine refakat eden Öztürk, bu yılki gündemi “Avrasya’da Ekonomik İşbirliği, Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma” olan toplantının katılımcılarıyla ikili görüşmelerde de bulunacak.
Türk turizminin başkenti Antalya’da üst seviyede diplomasi trafiğinin yaşandığı toplantıda 38 ülke, meclis başkanı, başkan yardımcısı veya milletvekili seviyesinde temsil ediliyor. Üç gün sürecek ve Yaklaşık 700 kişinin katıldığı toplantı pazartesi günü başladı.
Avrupa ve Asya arasında uluslararası iş birliğini artırmayı amaçlayan toplantı, üç oturum halinde düzenleniyor.
Çarşamba (bugün) günü sona erecek toplantılar sonrasında ortak bildiri yayınlanacak ve ardından basın toplantısı düzenlenecek, devamında da katılımcılara, Turizmin başkenti Antalya’nın doğal güzellikleri ve ülkemizin kültürel zenginlikleri tanıtılarak program sona erecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan TBMM Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı Sabri Öztürk, “TBMM Başkanımızın ev sahipliğinde 38 ülke temsilcileriyle yapılan toplantılar ile görüşmeler neticesinde alınan ortak kararlar katılımcı ülkelerin ekonomik işbirliği kapsamında ekonomik kalkınmalarına ivme kazandıracaktır. Bu birlikteliklerin ülkemizin bugünü ve yarınları için hayırlara vesile olmasını dilerim. Üç yıl önce böyle bir birlikteliğe adım atanlara ve bu yılki toplantının Antalya’da yapılmasında emeği geçen başta TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım Bey olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?