Öztürk, kredi borçları için hangi hamleyi yapıyor?

Öztürk, kredi borçları için hangi hamleyi yapıyor?

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, bu yıl yaşanan aşırı sıcaklara bağlı olarak fındık bahçelerinde dökümün fazla olması nedeniyle kredi borçlarının ödenmesinde zorluk yaşayan fındık üreticileri için bir dizi çalışmalarda bulunduklarını açıkladı.

Bunun için Giresun İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon tarafından değerlendirmeler yapılarak çeşitli kararlar alındığını belirten Milletvekili Öztürk, konu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“İl Hasar Tespit Komisyonu 06.09.2016 tarihinde toplanarak Bakanlar Kurulu’nun 07.09.2016 tarih ve 2016/9147 Sayılı Kararnamenin Ek Kararı, 25.04.2016 tarih ve 1/564 sayılı İl Hasar Tespit Komisyon Kararları ve zarar gören ilçelere ait alınan İlçe Hasar Tespit Komisyon Kararları değerlendirerek kararlar alınmıştır.

İlimizde 2016 yılı fındık rekolte tahmini 29/06/2016 tarihinde 54155 ton olarak belirlenmiştir. Ancak hasat tarihi olan 1 Ağustos 2016 tarihinde aşırı sıcaklara bağlı olarak fındık bahçelerinde dökümün fazla olduğu görülmüştür. Bu durum İl Müdürlüğümüz personellerince yerinde tespit edilerek daha önce belirlenen rekoltenin % 50 – 55 oranında daha az gerçekleşeceği, 25 – 30 bin ton arasında olacağı kanaatine varılarak 12.08.2016 tarihli rapor hazırlanarak Bakanlığa bilgi verilmiştir.

Giresun Merkez, Doğankent, Tirebolu, Espiye, Eynesil, Bulancak, Keşap, Piraziz, Görele, Çanakçı, Güce, Dereli ve Yağlıdere ilçelerimizde yapılan ilçe hasar tespit komisyon kararı ile fındık ürünün 2015 üretim yılına göre 2016 üretim yılında iklim şartlarının iyi geçmemesi, aşırı sıcaklıkların olması, kurak geçmesi nedeniyle çiftçilerimizin mağdur olması ve  geçen yıla göre zarar etmesinden dolayı T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Müdürlüğüne ve Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizli kredi borcu olan çiftçilerin borçlarının ertelenmesinin uygun olacağına Karar verilmiştir.

Merkez İlçe ve fındık üretimi yapan 12 ilçede %40 ve üzerinde zarar gördüğü tespit edilen ve kredi borcunun ertelenmesini talep eden Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin kredi borçlarının erteleme işlemlerinin yapılması için 2016 üretim yılı ÇKS kayıtlarını güncellenerek düzenlenecek onaylı cetvellerle İlçe Hasar Tespit Komisyon Kararının İlgili T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine göndermeleri gerekmektedir.

AK Parti iktidarımızda bizler her zaman üreticimizin yanında olarak mağduriyetini gözetiyoruz, gereken desteği vermeye devam ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?