Öztürk, Öğrencilerle Buluştu

Öztürk, Öğrencilerle Buluştu

Rektör Coşkun, Öztürk’e plaket verirken,GURİDER Başkanı Demir’in vefasına teşekkür edildi. Öztürk, “Demir’i tebrik ederim” dedi.

Giresun Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar ve Yayın Topluluğu ile Öğrenci Konseyi Başkanlığının ortaklaşa düzenledikleri ve Giresun Milletvekili Av. Sabri ÖZTÜRK’ün konuşmacı olarak katıldığı  “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”  başlıklı konferans,  Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

KADER  ARKADAŞLIĞI BÖYLE OLUR

Okul sıralarında tanıştığı Milletvekili Öztürk’ün, iyi ve kötü gününde yanında olan ve hiçbir koltuk veya başka çıkar beklemeden vefasını sürdüren GURİDER Başkanı Abdullah Demir’in organize ettiği panel görkemli geçti.Rektör Coşkun,Öztürk’e plaket verirken,katılımcılardan “EVET” oyu istedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet ASLANTÜRK yaptı.  “Türkiye 1 ay içinde önemli bir karar verecek, bizler geçler olarak yeni bir Türkiye’nin inşasında en büyük paya sahibiz. Bunları dikkate alarak en doğru kararı vereceğimize inanıyorum.” diyen ASLANTÜRK’ten sonra “Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”  başlıklı konferansını vermek üzere Giresun Milletvekili Sabri ÖZTÜRK’ kürsüye çıktı.

Katıldığı etkinliklerde, yer aldığı programlarda gençlerle ve özellikle öğrencilerle bir araya gelmeye gayret gösterdiğini söyleyerek sözlerine başlayan Sayın ÖZTÜRK, bu sebeple üniversitede bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ve konferansını da resmiyetten uzak sohbet havasında gerçekleştirmeyi arzuladığı ifade etti.

Şuan yürürlükte olan anayasanın, 1982 anayasası yani darbe anayasası olduğunu,  silah zoruyla darbe yapılarak demokratik olmayan yollarla kabul ettirilen bu anayasanın da değiştirilmesinin elzem olduğunu belirten  ÖZTÜRK, bu doğrultuda 2011 yılından itibaren bu doğrultuda yapılan çalışmalara değindi.

Yeni anayasa çalışmaları için kurulan anayasa uzlaşma komisyonunda yaklaşık 60 maddede uzlaştıklarını lakin tamamında uzlaşılamadığını, bu sebeple yeni bir anayasanın hala çıkarılamadığını söyleyen Sabri ÖZTÜRK, Türkiye’nin birçok kesiminden bu ihtiyacın daha yüksek sesle dillendirildiğini ve bunun her halükarda sonuçlanması gerektiğini söyledi.

Yeni anayasa ile beraber yönetim modeli üzerine de bir değerlendirmede bulunan Av. Sabri ÖZTÜRK, Türkiye’de parlamenter sistemi uyguladığını belirterek, sistemin bir çok açıdan artık yeterli gelmediğini ve bunun önüne geçebilmek, ülkeyi hem siyasi hem de ekonomik açıdan istikrarlı hale getirebilmek için yeni düzenlemelerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Konferansında yeni anayasada yer alacak olan 18 maddeyi örneklerle anlatan ÖZTÜRK, mahkemelerin tarafsız ve bağımsızlığı, milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülerek genç kuşaklara yönetimde söz hakkının tanınması gibi hususlar üzerinde durdu.

Rektör  Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının il temsilcileri, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrencinin katıldığı konferans sonunda  Sabri ÖZTÜRK’e teşekkür plaketini ve hediyelerini Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nazım ELMAS ile Bilimsel Araştırmalar ve Yayın Topluluğu Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Abdullah DEMİR takdim etti.

Konferans sonrasında Rektörümüzü makamında ziyaret eden Av. Sabri ÖZTÜRK burada, gündeme ilişkin konular hakkında fikir alış-verişinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?