Öztürk: “Rekolte balonu patladı”

Öztürk: “Rekolte balonu patladı”

Saadet Partisi İl Başkanı  Ömer Öztürk fındık fiyatlarıyla ile ilgili “Rekolte az olursa fındık fiyatı yüksek olur” söyleminin bir balon gibi patladığını açıkladı.

Fındığın Rekolteye mahkûm edilmesinin, arz ve talebe bağlı olarak sekiz veya on beş lira olmasının yanlış olduğunu, hem seçim çalışmalarında, hem de çeşitli defalar basın açıklamalarında vurguladıklarını söyleyen Ömer Öztürk, gelinen noktanın Saadet Partisi olarak kendilerini üzdüğünü belirtti.

Saadet Partisi olarak fındık fiyatları ile ilgili zamanında yaptıkları ikaz ve uyarıların hükümet dâhil olmak üzere fındık ile ilgili hiçbir kuruluş tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Ömer Öztürk; “Şimdi ise bu kuruluşlar bizim haklılığımız yönünde beyanat vermeye başlamışlardır. Keşke biz haklı olmasaydık. Keşke hükümet dâhil, diğer tüm kuruluşlar bizi dinleselerdi de, üreticimiz böylesine zarar etmesiydi. Yaptığımız ikaz ve uyarıları yineliyoruz. Hükümetin ve ilgili kurumların yıllardan beridir savundukları Serbest Piyasa bir aldatmacadan ibarettir. Serbest Piyasa dediğiniz şey ancak taraflar eşit şartlara sahipse bir anlam ifade eder. Bir tarafta yıllık 100 milyar dolar ciro yapan çikolata sektörü, diğer tarafta fındığını 1 lira daha fazla fiyata satmaya çalışan, yıllık kazancı ortalama 11-12 milyar olan fındık üreticisi. Şimdi soruyorum bu mu Serbest Piyasa? Bu resmen ve alenen Kapitalist Sömürü Piyasası. Bu aklı başında olan herkesin bilebileceği bir durum. Buna müdahale etmemek üreticiye ihanet etmektir.” dedi.

Eğer Serbest Piyasa diye adlandırılan bu ucube piyasanın içinde üretici korunmak(!) isteniyorsa, hükümetin derhal bir şekilde alım yapması ve birilerini piyasaya sokması gerektiğini ifade eden Ömer Öztürk; “AKP Hükümetine %60 oy veren fındık üreticisinin de hükümet arkasında durmalı ve sonuna kadar sahip çıkmalıdır.  Yoksa bu gidişle korkarım önümüzdeki sezon fındık fiyatları 5-6 liradan yukarı çıkmayacak. Zaten yapılmak istenen de budur. AKP hükümetinin bu sezon için yapması ve atması gereken 2 adım vardır.

1-Fiskobirliği devreye sokarak 15 TL’den alım yapmak, (alım için gerekirse alan bazlı destek ödemesini kullanılabilir),

2-Alım yapılan fındığı kesinlikle ve kesinlikle piyasaya sokmamak, (Öğrencilere ve askerlere dağıtılabilir),” dedi.

Saadet Partisi olarak her zaman için fındık üreticisinin yanında olduklarını söyleyen Öztürk; “Refah-Yol döneminde fındık üreticimiz için yaptıklarımız ortada. Biz üreticimizin sorunlarını biliyoruz. Parti olarak fındığımız için uzun vadeli çözüm önerilerimiz var ve bunu her fırsatta kamuoyuna açıklıyoruz. Bundan sonra da açıklamaya devam edeceğiz. Hem fındığımıza hem de üreticimize sahip çıkacağız.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?