Öztürk: “teröre karşı işbirliği şart”

Öztürk: “teröre karşı işbirliği şart”

MİLLETVEKİLİ SABRİ ÖZTÜRK TERÖRE KARŞI ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ ÇAĞRISI YAPTI.

 

AK Parti Giresun Milletvekili ve KEİPA ( Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi) üyesi Av. Sabri ÖZTÜRK, Rusya Parlamentosunda Türkiye adına raportör olarak bir konuşma yaptı.

Sayın ÖZTÜRK, Gündem konuları ve KEİPA Komisyonu toplantı içeriğiyle ilgili bir mesaj yayınladı.

Mesajında: “Öncelikle 28 Haziran 2016 günü İstanbul Atatürk Havalimanında meydana gelen terör saldırısını tekrar lanetliyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet;  yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülke itibarına yapılan bu tür saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır. Bu hain terör eylemini yapanlar, yaptıranlar ve işbirlikçiler eninde sonunda hesap vereceklerdir.

Rusya/Moskova’da yapılan KEİPA Komisyonu toplantısında Türkiye adına yeni göç, sınır güvenliği sorunları ve tehditlerine ilişkin ülkemizin raporunu üye ve gözlemci ülkelere sundum. Bu toplantıya AK Parti adına Komisyon Başkanı Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan katıldı. Raporda ülkemize Suriye’den gelen mültecilerle ilgili ekonomik, sağlık, hukuk ve sosyal güvenlik alanlarında yapılan düzenlemeler ve uygulamalar hakkında bilgi verdim.

 

Mültecilerin ülkelere kabulü ve uygun hayat koşullarının sağlanması konusunda Türkiye insanlığın onurunu kurtaracak bir çaba göstermiştir. Türkiye’nin gayreti ileride daha iyi anlaşılacaktır.  BM yetkilileri ve Avrupa Birliği ülke liderleri Türkiye’nin oluşturduğu kampları gezdiklerinde hayranlıklarını ve takdirlerini açıkça ifade etmişlerdir. Türkiye sadece kamplarda yaklaşık 215 bin mülteciye, kamp dışında ise 2.5 milyon mülteciye yardım etmektedir.

 

Son terör olayının da gösterdiği üzere terör, yasadışı göç gibi uluslararası kaynaklı sorunların çözümünde hem bölgesel hem de uluslararası kuruluşlar ile ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilip güçlendirilmesi çok önemlidir. Üç gün sürecek bu toplantıların bölgesel işbirliğinin arttırılmasının yanı sıra Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyileştirilmesine katkı sağlayacağını ümit etmekteyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?