Öztürk, Yayla Evleri İçin Sağduyu İstedi

Öztürk, Yayla Evleri İçin Sağduyu İstedi

Öztürk “Yaylaların tahsis edildiği köy ahalisinden olmayan bazı vatandaşlarımızın da yayla ve meralara “villa, yazlık” niyetine gelişigüzel, plansız, çarpık betonlaşmaya yol açan kaçak yapıları da hukuken kabul edilemez”dedi

 

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk,yaylalar konusunda kamuoyundan destek istedi.Yayla evleriyle ilgili düzenleme konusunda adım atacaklarını anlatan Öztürk” Yayla evleriyle ilgili uzun süreden beri devam eden sorunumuz çözüm bekliyor. Yaylalara kaçak yapılan evlerin Devlet tarafından yıkılması da bu konunun kamuoyunda tartışılmasına neden olmaktadır.

Öncelikle biz, Anadolu’da asırlardır yaylacılık ve hayvancılık yapan atalarımızdan gelen bu geleneğin yaşamasını istiyoruz. Hükümet olarak da hayvancılığa her türlü desteği veriyoruz. Nitekim kadimden beri yaylacılık yapan köylülerimize de yaylalar ve meralar geçmişte Devletimiz tarafından bu amaçla tahsis edilmiştir. İşte Devlet tarafından tahsis edilen bu yayla ve meralarda hayvancılık yapan insanlarımızın kendilerinin barınması için eve, hayvanlarının geceleri kalabilmesi için ahıra ihtiyaç vardır. Şu anda mevcut mevzuat, çok eski yıllarda yapıldığı için yaylalarda ancak “geçici olmak şartıyla” bir yapıya izin veriyor. Şu anda ise eskiden yapılmış doğal yayla evlerinin eskiyip kullanılamaz hale gelmesi, ülkemizin gelişerek insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi ile yaylalara daha iyi “yayla evleri” yapma ihtiyacını doğurmuştur. Mevcut mevzuat da “geçici yapılara” izin verdiği için bu ihtiyacı karşılamamaktadır.”dedi

Öztürk şöyle konuştu

“İşte yaylalarda hayvancılık yapan insanlarımızın bu sorununu çözmek için 2012 ve 2013 yıllarında AK Parti Hükümetince Mecliste kanun çıkarılmıştır. Ancak Ana Muhalefet Partisine mensup Milletvekilleri tarafından bu kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmuş ve mahkemece iptal edilmiştir. Böylece ortada bir kanun boşluğu doğmuş ve yaylalarda samimi olarak hayvancılık yapan insanlarımızın barınma sorunu çözülememiştir.

Şu anda bu yasa boşluğu nedeniyle yaylada hayvancılık yapan insanlarımızın barınma için yaptığı evler resmiyet yönünden sorun teşkil etmektedir. Eğer muhalefet milletvekilleri bu yasayı iptal ettirmeseydi bu sorun yaşanmayacaktı. Devletin koyduğu kurala göre izin alınmak suretiyle yine Devletin gösterdiği yaylalardaki yerleşim yerlerine belli ölçüde, belli şekilde yayla evi izinle yapılabilecekti.

Şimdi Anayasa Mahkemesinin iptal etmeyeceği yeni bir yasa çıkarılması gerekiyor. Ben bu konuda bölge milletvekili olarak uzun süredir çalışıyorum. Bu hususta Bakanlarımızı bilgilendirip destek istedim. Bölge milletvekilleri olarak sorunu çözmek istiyoruz. Muhalefetten de bu konuyu suiistimal etmeden çıkarılacak yasal düzenlemeye destek vermesini ve bir daha Anayasa Mahkemesine gitmemesini rica ediyoruz.

Bu arada, yaylacılıkla ilgisi olmayan, hayvancılık yapmayan , yaylaların tahsis edildiği köy ahalisinden olmayan bazı vatandaşlarımızın da yayla ve meralara “villa, yazlık” niyetine gelişigüzel, plansız, çarpık betonlaşmaya yol açan kaçak yapıları da hukuken kabul edilemez. Bunlar bir tabiat harikası olan yaylalarımızı çirkinleştirip yok ediyor. Buna da tüm hemşehrilerimizin duyarlı olması gerekir. Aksi halde, kaçak beton yazlık yapanlar yüzünden tahsisli yerlerde yaylacılık, hayvancılık yapan hemşehrilerimizin  barınma sorununu çözmek zorlaşıyor. Bu hususta samimi olarak hem muhalefetten hem hemşehrilerimizden duyarlılık ve destek bekliyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?