Öztürk’ten İtalyanlara Fındık İsyanı

Öztürk’ten İtalyanlara Fındık İsyanı

Milletvekili Öztürk : ‘Madem fındığımız zaralı 2016’da ihraç ettiğimiz fındığın bir gramı bile neden geri dönmedi? Bu açıklamalar art niyetli. Türk tarımı sabote edilmeye çalışılıyor.’

İtalyan Tarımcılar Federasyonu’nun, Türk fındığını en yüksek riskli ürün ilan etmesine bir tepki de Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ten geldi.

Söz konusu açıklamanın Türk fındığı, Türk tarımı ve hatta Türk ihracatını sabote etmeye yönelik maksatlı bir açıklama olduğunu dile getiren Öztürk, “soruyorum İtalyanlara, 2016’da dünyanın dört bir yanına ihraç edilen milli ürünümüz fındıktan bir gram bile geriye dönmüş müdür!? Şayet dönmediyse bu açıklamaların nedeni nedir? İtalyan Tarımcılar Federasyonu derhal özür dilemeli ve açıklamasını geri çekmelidir. Aksi takdirde bu açıklamaların maksatlı olduğu iddiaları gerçeğe dönmüş olacaktır’ dedi.

İtalya’ya Türk fındığı ithalatının 2015 yılında yüzde 47 artarak 295 Milyon Avroya ulaştığını ve tarihi bir rekor kırıldığını hatırlatan Ak Parti Giresun Milletvekili Öztürk, iddiaların Türk fındığının en fazla tercih edilmesinden kaynaklanan kıskançlığın bir sonucu olabileceğini vurguladı.

Bir İtalyan menşeili fındık kreması markasının da konuya ilişkin açıklamasına değinen Öztürk, markanın çok uzun zamandan beridir Manisa’da bulunan fabrikasında Türk fındığını kullandığını ve bu kremada kullanılan fındıkların zararlılık testlerinde hiçbir zaman sınıfta kalmadığını anlattı.

‘ TÜRK FINDIĞINA LEKE SÜREREK UCUZA ALMAYA ÇALIŞIYORLAR ‘

Aflatoksin bahanesiyle yeni bir oyunun tezgahlanmaya çalışıldığını görüyoruz’ diyen Öztürk, fındığın üzerinde oyun oynamak isteyen bazı kesimlerin İtalya ile bağlantıları olduğu ifade etti. Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk,’ Türkiye’nin yılda 600 bin ton rekoltesi var ve dünyanın en kaliteli fındığını bizler üretiyoruz. İtalya’nınsa 125 bin ton civarında. İtalya’nın Türk fındığına rakip olma olanağı yok. Bu yüzden bu çevreler Türk fındığını ucuza alıp yurtdışına çıkardıktan sonra fiyatını yükseltip ekstra para kazanmak istiyorlar” diye konuştu.

‘ FINDIK ÜRETİCİLERİNE SAYGISIZLIK EDİYORLAR’

Dünyanın en kaliteli fındığının Türkiye’de yetiştirildiğini hatırlatan Öztürk, böyle bir açıklamayla zor şartlarda fındık üreten ve ekmeğini bu yolla kazanan yaklaşık iki milyon Türk fındık üreticisine saygısızlık yapıldığını dile getirdi. Ak Parti Giresun Milletvekili Öztürk, ‘ yeri gelince emekten, alın terinden, işçi haklarından bahsediyorlar, hatta mangalda kül bırakmıyorlar. Nerede kaldı sizin işçi, çiftçi dostluğunuz’ dedi.

‘ ANA MUHALEFET MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU, İTALYANLAR’IN İFTİRASINI KABÜLLENİYOR’

Konuyu soru önergesiyle gündeme taşıyan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nu da eleştiren Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, önergede “ ülkemizi, Avrupa’nın gıda güvenliğini tehlikeye düşüren, doğa, insan ve diğer canlıların yaşamlarını ihraç ettiği tarım ürünleriyle tehdit eden bir ülke konumundan çıkarmak için ne yapmayı düşünmektesiniz” demek suretiyle İtalyanların iftirası doğruymuş gibi Tarım Bakanımıza soru sormaktadır. Sn. Bektaşoğlu’nun açıklamalarında İtalyan Kuruluşunun tutumuna ilişkin bir eleştiri olmadığı gibi tam tersine onların değirmenine su taşıyan ifadeler yer almaktadır. Neredeyse tüm ülkenin konuya ilişkin olarak seferber olduğunu ve İtalyanlara tepki gösterdiğini dile getiren Öztürk, “ Sayın Bektaşoğlu’nun açıklaması anlaşılır gibi değildir. Türk fındığının kalitesini ve işlenme ölçütlerini bilen birisi olarak Türkiye’yi imaj ve itibar kaybetme uyarısında bulunarak suçlaması mantıkla açıklanacak bir durum değildir ‘ diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?