Öztürk’ten Kudüs Çıkışı…

Öztürk’ten Kudüs Çıkışı…

AK PARTİ Giresun Milletvekili Sabri Öztürk Filistin ve İslam Alemi için Kudüs’ün özel bir anlam taşıdığını söyledi ve “ Kudüs bir ülkenin başkenti olacaksa o ülke de Filistin’dir” diye konuştu.

 

Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, ABD Başkanı Trump’ın “ Kudüs İsrail’in başkentidir” açıklamasının ardından başlayan süreci değerlendirdi.

ABD ile İsrail’in dünya üzerinde aynı amaçlara hizmet ettiğini ve söz konusu açıklamanın kendisini şaşırtmadığını dile getiren Öztürk, “ belli ki ABD Başkanı kendi hislerini dile getirmiş. Zaten böyle bir iddia ABD başkanının hislerinden öte bir durum olamaz. Kaldı ki, Kudüs her daim bir İslam şehri olarak tarihte yer almış ve öyle de yer almaya devam edecektir” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde Kudüs gündemiyle İstanbul’da olağanüstü toplanmasının önemli olduğuna değinen Sabri Öztürk, bugüne kadar Kudüs’ün İslam şehri olduğunun bilinmesine karşın, İsrail tarafının dayatma ve asimilasyon yoluyla Kudüs’ü İsrail şehri gibi göstermeye çalıştığını, söz konusu açıklamaların bu anlayışla ortaklığın bir göstergesi olduğunu vurguladı.

“İSLAM BİRLİĞİNİN TAM ANLAMIYLA SAĞLANMASI LAZIM”

Bütün bu gelişmelere karşın İslam ülkelerinin gelinen bu nokta konusunda kendisini eleştirmesi ve yaşananlardan ders çıkarması gerektiğini vurgulayan Sabri Öztürk, “ gün birlik günü. Gün İslam ülkelerinin dirlik günüdür. İslam ülkeleri birbiriyle ilişkilerinde ne kadar güçlü ve birlik olursa İslam karşıtı açıklama ve uygulamalar da o kadar etkisiz ve başarısız olur” diye konuştu.

Söz konusu kararın sadece İsrail tarafından desteklendiği ABD tarafından bile yeterince destek bulamadığını hatırlatan Öztürk, işgal altındaki bir ülke ve şehrin sorunları tüm dünya tarafından bilinmekteyken, sözde böyle bir kararın alınmış olmasının Filistin halkının ne denli haklı olduğunu göstermek açısından da önemli olduğunu belirtti.

Söz konusu beyanların, uluslararası hukukun, barış sürecinin Kudüs-ü Şerif’i nihai statü konusu olarak tespit eden temellerinin ciddi bir ihlali anlamına geldiğini ifade eden Sabri Öztürk, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu bağlamda imzalamış olduğu anlaşmalar ve verdiği taahhütlerin bu beyanın hemen geri çekilmesini gerektirdiği ifade etti.

Açıklamayı sert bir dille kınayan Sabri Öztürk, “Bu açıklama yok hükmündedir. Zira, her yerinde islam izleri taşıyan Küdüs, bir ülkenin başkenti olacaksa o da Filistin’dir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?