ÖZTÜRK’TEN LİMANDAKİ DEPO VE YATIRIMCIYA TAM DESTEK

ÖZTÜRK’TEN LİMANDAKİ DEPO VE YATIRIMCIYA TAM DESTEK

AK Parti Giresun Milletvekili Avukat Sabri Öztürk, Giresun Limanı’nın çalıştırılması gerektiğini belirterek, “Bu depolar olmadan, Giresun’un kalkınması için limandan beklediğimiz katma değeri göremeyeceğimiz gibi, Liman “Serbest Bölge” alanı da olamaz” dedi.
Öztürk şöyle konuştu: “Giresun’un ticari ve ekonomik hayatı için büyük önem taşıyan Giresun Limanı hakkında basında çıkan haberler üzerine AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk önemli açıklamalarda bulundu.
Limanın, Giresun ekonomisinin can damarlarından birisi olduğunu ve Giresun’un kalkınmasının tam kapasiteli liman işletmesi ile çok hızlı sağlanabileceğini belirten Öztürk, “20 yıl öncesine kadar faal çalışan liman, 20 yıl önce yapılan özelleştirme ile çağın koşullarından uzak, hantal bir işletmeye dönüşmüştü. Şimdi yeni yatırımcısı ile çağın koşullarına uygun, yenilenmiş bir halde bölgenin en önemli lojistik merkezlerinden birisi olacaktır. Ve bu yatırımlarla Limanın serbest bölge alanı ilan edilmesinden sonra limanın atıl kalmasına yol açan bütün engellerin kalkacağına inanıyorum” dedi.
Halkımızdan gelen “çalışmayan, serbest bölge olmayan tek liman Giresun limanı” eleştirilerinin haklı olduğunu dile getiren Öztürk, “Bugüne kadar biz, onların görüş ve önerilerine çok değer verdik. Aklın yolu birdir. Giresun Limanının yeni işletmecisinin taahhüt ettiği tüm teknik yatırım programını yakından takip ederek, Giresun’umuzu elbirliği içerisinde bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirmek için çalışacağız” dedi.
Giresun limanına yapılacak depolara da değinen Öztürk, “Kamuoyunda bu konuyla ilgili çok farklı görüşler oldu. Bu görüşlerin çoğu basına da yansıdı. Biz serbest bölge liman alanı için hazırlık yapıyor ve serbest bölge alanı ile yurtiçi ve yurtdışına büyük ihracat yapmak istiyorsak; bütün dünyada limanların “olmazsa olmazı” depolama alanları olduğu gerçeğini çok iyi bilmeliyiz. Bu depolar olmadan, Giresun’un kalkınması için limandan beklediğimiz katma değeri göremeyeceğimiz gibi, Liman “Serbest Bölge” alanı da olamaz. Depoların inşasından kaygıları olan, çevreye duyarlı hemşerilerim bilmelidir ki; yatırımcı firma tarafından inşa edilecek depolar, Giresun doğası ile uyumlu, yatay mimari uygulanarak sahilin estetik görünümü, şehrin silueti bozmayacak şekilde yapılmalıdır. Bu hususta hem Bakanlığımız, hem de şehrin siyaset, odalar, sivil toplum kuruluşları kısaca tüm aktörleri olarak gerekli uyarıları yapıyor ve gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Yatırımcı firmanın bu konudaki taahhütlerini yakinen takip edeceğiz.”
Giresun’un ekonomik kalkınmasının lokomotifi olacak Limanın, yapılan yatırımlar ile ekonomiye canlılık getireceğini, doğrudan ya da dolaylı olarak şehrimizde istihdamı artıracağını söyleyen Öztürk, “Liman 2019 yılında tam kapasite çalışarak çok kısa sürede, çok farklı bölgelerden transit gelecek ürünlerin tedarik merkezi olacaktır. Bu durum Giresun’umuza her sektörde, tarım, sanayi, ulaşım, kültür, turizm gibi birçok alanda önemli bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?