Öztürk’ten, Muhtarlar  Zirvesi

Öztürk’ten, Muhtarlar  Zirvesi

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk,muhtarlara seslenerek” Türkiye koalisyonlardan çok çekti” dedi.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı A. Mürşit Gürel, AK Parti Giresun İl Başkanvekili Kenan Tatlı, AK Parti Giresun Merkez İlçe Başkanı Bahadır Akar, İl Genel Meclis Üyeleri Çetin Çakıroğlu ve Ahmet Şahin, merkeze bağlı köy ve mahallelerin muhtarlarıyla bir araya geldi.

Referandum süreci ve köylere yapılan yatırımlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan  AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztük;’’ Referandum sürecinde anayasa değişikliğiyle ilgili görevler yaptık. Halk oylaması için sizlere sunduk. Artık tamamen takdir, tercih, irade milletimize aittir. Bizim görevimiz hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun herkesin görüşüne saygı duyup, nezaket çerçevesi içersinde düşüncelerimizi, görüşlerimizi açıklamaktır. Ondan sonrası 16 Nisan da takdir milletimizindir.’’dedi.

 “TÜRKİYE KOALİSYONLARDAN ÇOK ÇEKTİ”

Türkiye’nin koalisyonlardan çok çektiğini ifade eden Milletvekili Öztürk;’’ Bu parlamenter sistemde Cumhuriyet tarihi boyunca, karizmatik liderler geldiğinde tek başına hükümetler kurulmuş. Onun dışında hep koalisyonlarla yönetilmiştir. Koalisyon demek; Cumhuriyetin şu anda 94. yılı, hükümet kaç tane olmuş? 65 tane hükümet kurulmuş.  1 buçuk yılda 1 hükümet kurulmuş. Yani bu ne demek? Sürekli seçim demek, istikrarsızlık, koalisyon pazarlığı demek. Böyle bir ortamda ülke gelişir mi? Ama Cumhurbaşkanlığı sisteminde hükümet kurulabilmesi için en az milletin oyunun yüzde 50’si alınması gerektiği için, daima toplumun yüzde 50’sinin desteklediği bir hükümet vardır. Erken seçim felan yok. 5 yılda bir seçim var. Hem Meclis hem Cumhurbaşkanlığı. Böylelikle inşallah Türkiye istikrara kavuşmuş olacak.”diye konuştu.

 “YÜRÜTMEDE ÇİFT BAŞLILIK OLUYOR”

Mevcut sistemde yürütmede çift başlılık olduğunu belirten Milletvekili Öztürk;’’Parlamenter sistemde halk tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanı yok. Yürütmede çift başlılık oluyor. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız aynı siyasi gelenekten geldiği için son derece iyi çalışıyorlar. Ama yarın bir gün farklı siyasi görüşlerden birisi Cumhurbaşkanı olsa birisi Başbakan olsa, Allah göstermesin Türkiye’de yer yerinden oynar.  Bakın 2002’de Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Ecevit’e anayasa kitapçığı fırlattı diye Türkiye alt üst oldu. Yani bu ülkede aynı partiden gelen Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında bile kavgalar oldu. Biz imkân varken, buna muhalefet partilerinden Milliyetçi Hareket Partisi destek vermiş, bu sistemi gelin yeniden tanımlayalım diyoruz. Kısacası yürütmede çift başlılık ortadan kalkacak. Başbakanlık makamı ile Cumhurbaşkanı makamını bir makamda birlileştiriyoruz. Onu da halk seçiyor. “ diye konuştu.

“MEVCUT SİSTEMDE HÜKÜMETİ HALK SEÇMİYOR”

Mevcut sistemde hükümetin halk tarafından değil, meclis tarafından seçildiğine dikkat çeken Milletvekili Öztürk;’’ Parlamenter sistemde güvenoyu vardır. Çünkü hükümeti halk seçmiyor, meclis seçiyor. Şimdi hükümeti halk seçecek. Ben hukukçuyum, memleketle ilgili o kadar kanun vermem gereken konu var ki elbet vermek istiyorum. Ama bu konuda bakanlık karar verir. Ama bu sistemde milletvekili kanun teklifi verecek. Ve yasama asli göverini yapmış olacak. Ve yasamanın önemi artacak. “

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”

Türkiye’nin geleceğini düşünmek zorundayız diye konuşan Milletvekili Öztürk, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:’’15 Temmuz’dan sonra hükümetin çok güçlü olması lazım. Halk hükümeti doğrudan seçtiğinde, hükümet icraatın başında olduğunda Türkiye gelişmeye devam eder. Yeni sistemde bir siyasi partinin iktidar olabilmesi için, toplumun yüzde 50’sinin bir paydada buluşması lazım. Peki, ana muhalefet hiç yüzde 50 oy alabilmiş mi? Bu noktada muhalefetin karşıtlığı iktidar olamayacaklarındandır. Ama buna da biz saygı duyuyoruz. Türkiye’nin geleceğini düşünmek durumundayız.”

Toplantıda bir konuşma yapan İl Genel Meclis Başkanı A. Mürşit Gürel ise şu ifadeleri kullandı:’’Böyle bir yoğunluğun olması bizim son 3 yıldır sürekli yapmış olduğumuz muhtar kahvaltıları, dayanışma toplantıları ve istişare toplantıları ile alakalıdır. İlk defa hem merkez ilçenin belediye sınırlarındaki mahalle muhtarı arkadaşlarımız, Duroğlu Belde Belediye sınırları içerisindeki mahalle muhtarı arkadaşlarımız hepimiz ilk defa bugün bir araya geldik. Bu talep sizlerden geldi. Bir araya gelelim. Birlikte oturalım. Birlikte konuşalım ve bu birlikteliğimizi de daim eyleyelim. Bizler seçilmiş kişiler olarak, sizler de seçilmiş kişiler olarak esas amaç daha güzel işler yapmak, daha iyi hizmetler etmek ve devletimizin imkânlarından daha fazla faydalanarak mahallelerimiz de, köylerimizde daha güzel hizmetleri yerleştirebilmek. İhtiyaç, talep çok. Hepsinin karşılanması lazım. Birlikte yaparsak, birlikte programlarsak daha güzel işler yapabileceğimize inanıyoruz. Sizler çünkü inançlısınız. Bu konuda herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor, çabalıyor. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum.”

AK Parti Giresun İl Başkanvekili Kenan Tatlı ise yaptığı selamlama konuşmasında, davete icabet eden tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?