Pandemide Kahve Bardağı

Pandemide Kahve Bardağı

Corona virüsü salgınının en çok etkilediği sektörlerden biri de kahve bardağı oldu. Hükümetlerin salgını önlemek için aldığı önlemlerde ilk sıralarda hep kafelere dönük sınırlamalar yer aldı.

Uzun süre sadece al git (take away) hizmeti verebilen kafelerin bir kısmı, zarar ederek kapanmak zorunda kaldı. Kafelerde çalışan on binlerce kişi ya işsiz kaldı ya da asgari ücretin çok altındaki kısa çalışma veya ücretsiz izin ödemeleriyle yaşamak zorunda bırakıldı.

Sosyal mesafe kuralları gereği masalar ve müşteriler arasına belirli bir mesafe zorunluluğuyla hizmet izni verildiği dönemlerde de müşteri sayıları, normal dönemin gerisinde kaldı.

Buna ofislerin belirgin şekilde boşalması da eklenince, kafelerde ve genel olarak ev dışında kahve tüketimi azaldı. Evde tüketim ise arttı.

Evde tüketimin artığını, Türkiye İstatistik Kurumu’nun  kahve ve kahve makinesi ithalatı verileri de ortaya koyuyor.

Kahve Türkiye’de üretilmiyor, dolayısıyla tamamı yurt dışından ithal ediliyor. Türkiye’de son yıllarda kahve tüketim miktarı ve kafe sayıları hızla artıyor.

2014’te 33,9 bin ton olan Türkiye’nin toplam kahve ithalatı, 2019’da 73,5 bin tona kadar yükseldi.

Bu yılın ilk 10 ayında, Türkiye’ye gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72 düştüğü göz önüne alınırsa, vatandaşların kahve tüketiminin pandemiye rağmen düşmediği söylenebilir.

Evde kahve tüketiminin arttığına işaret eden bir başka veri de, kahve makinesi ithalatı verisi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar