Parsel Sorgu

Parsel Sorgu

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kapsamında olan parsel sorgulama işlemi internet üzerinden yapılabilir. Bu hizmet özellikle arazi ya da arsası olanlar veya yeni bir arsa arazi olacaklar için avantaj sağlar. Yapılan sorgulama ile birlikte pafta ve alan bilgileri, parsel konumu ve daha pek çok detaya ulaşılabilir.

Sorgulama için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi yani TAKBİS kullanılmaktadır. Bu bir e devlet projesi olup ülke genelindeki taşınmazlara ait tapu bilgilerini elektronik ortama taşır ve bunlarla ilgili sorgulama yapmayı sağlar. Böylece kamuya ya da şahıslara ait bütün taşınmazların kontrolleri ve takibi yapılabilmektedir.

Parsel Nasıl Sorgulanır?

Tapu parsel sorgulama işlemleri için https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ internet sitesi kullanılır. Adrese tıklandığında ilk olarak kullanım koşullarını kabul etmek gerekir. Onay verildikten sonra il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgileriyle sorgulama yapılabilir. Bu idari sorgulama türüdür. İsteyen vatandaşlar taşınmaz numarası ve analiz bilgileriyle de sorgulama yapabilir. Uygulama bunların yanı sıra coğrafi ve adres bilgileri ile de sorgulamaya imkan verir.

Parsel Sorgulama Türleri Nelerdir?

Analiz ile parsel sorgulama yapabilmek için öncelikle analiz tipi seçilir. Burada bağımsız bölüm ipotekli satış, bağımsız bölüm satış, ana taşınmaz ipotekli satış, alım satım yoğunluğu, ana taşınmaz satış gibi seçenekler sunulmaktadır. Bir sonraki aşamada ise yıl, il, ilçe ve görüntüleme şekli seçilir. Görüntüleme şekli olarak yoğunluk haritası ya da küme haritası seçilebilir.

Coğrafi sorgulama yapmak için ise tapuya ait enlem ve boylam bilgilerine ihtiyaç vardır. Bu bilgilere internet üzerinden ulaşılabilir. Adres sorgulamasında da durum benzer olup Street Map açılarak güncel adres bilgileri otomatik olarak alınabilir. Birden fazla sorgulama türü olması sayesinde her vatandaş elinde bulunan bilgilerle parsel bilgilerini rahatça görebilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?