RAHMAN ÇAKIR VE EKİBİNE TAM PUAN..

RAHMAN ÇAKIR VE EKİBİNE TAM PUAN..

 

HEGEM (Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Merkezi) Derneği Giresun’da Güzel İşler Yapıyor.

AB ve TC.’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği Koordinasyon Daire Başkanlığı özellikle Kız Çocuklarının Okula Kazandırılması Hibe Programında finanse ettiği GİRESUN KIZLARINI KAZANIYOR adlı Proje kapsamında, Yaşam Koçluğu ve Kariyer Rehberliği Eğitimleri 15-20 Şubat 2016 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yapılıyor.

‘Yaşam Koçluğu Eğitimi’ açışılında konuşan HEGEM :(Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Dernek Başkanı Dr. Rahman Çakır; ‘Giresun Kızlarını Kazanıyor’ adlı proje ile Sivil Toplum Kuruluşları , yerelde faaliyet gösteren tüm kamu kurumları ve özel sektör kuruluşları ile ortaklık tesis ederek, kız çocuklarının eğitimi ile hayata ve ekonomiye katılımlarını artırmayı hedeflemekteyiz’ dedi.

Türkiye’de ilk olan ve Giresun Üniversitesi H.H.Tekışık Eğitim Fakültesi, Giresun Halk Eğitimi Merkezi ve Giresun Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile ortaklaşa yürütülen bu projede, Giresun Lisesi, Giresun Kale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Giresun Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu

Lisesi kız öğrencilerinin okul terk riskini azaltıcı çalışmalar yürütülmektedir.

6 gün (42 saat) sürecek olan Yaşam Koçluğu Eğitimleri çalışmalarına ilimizde ilk kez düzenlenen bir eğitim. Bu eğitimlere, İlimizde çeşitli okul ve kurumlarda görev yapan 20 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmen ile üniversitemizde öğretmenlik okuyan 20 kız öğrenciden oluşan 2 grup katılıyor. Bu eğitimler Selçuk DANIŞMANT ve Feyza Meryem CAN tarafından verilmektedir.

HEGEM Başkanı Dr Rahman Çakır;

‘Peki kimdir yaşam koçu, ne iş yapar? Yaşam koçu doğru iletişim becerileri kullanarak, çözüm odaklı yol gösteren kişidir. İnsanlara veya kurumlara, daha mutlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam elde etmekte yardım eder.

Bir yaşam koçu elinizdeki tüm kartları görür ve elinizdeki bu kartlarla oyunu en mükemmel şekilde oynamanıza ve kimi zaman da oyunun kurallarını değiştirmenize ve daha iyi bir oyun bulmanıza yardım eder.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmede size yardımcı rehberdir. Hedef ve başarılarla ilgilenir. Hayal dünyanızı gerçeklerin dünyasına taşır. Bir koç değişim, gelişim, dönüşüm ve “mutluluk” anahtarıdır.

Eğitimler sonrasında, kursiyer öğretmen ve öğrencilerimiz okullarında, pilot okullarda Yaşam Koçluğu uygulamaları yapacaklar. Böylece kız çocuklarına kişisel hedeflerine ulaşmalarında bir yol haritası sunacaktır. Proje süresince kız çocukları ile beraber birçok etkinliğe katılacak ve ortak çalışmalar yürütecek olan koçlar, proje sonunda kız çocuklarının gelişimine katkılar sağlayacaktır.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek Aile Eğitimi yoluyla anne babalar çocuklarına beceri ve kavram kazandırma yollarını öğrenebilecekler ve çocuklarıyla ilgili olarak ortaya çıkabilecek sorunları önleme ve çözebilme becerilerine sahip olabileceklerdir.’ dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?