RAKAMLAR YALAN SÖYLER !!!

RAKAMLAR YALAN SÖYLER !!!

Halk arasında “rakamlar yalan söylemez” şeklinde bir deyim ve kanaat vardır; ama siz buna fazla itibar etmeyiniz. Kişiye ve konuya göre, dolaylı da olsa, bazen rakamlar da yalan söylerler. Daha doğrusu, rakamlara da birileri yalan söylettirebilirler. Önemli olan, rakamların kullanılış şeklidir, bir de niyettir, samimiyettir, dürüstlüktür, mertliktir…Delikanlılıktır, dosdoğru olabilmektir.

 

Mesela,  İhracat rakamlarını her ay abartılı şekilde ve böbürlene böbürlene ilan eder de, ithalat rakamlarını hasır altı etmeye kalkarsanız, sır gibi saklarsanız mecburiyet karşısında rakamlar yalan söyler. İthalatın, ihracatı karşılama oranlarını, ihraç ürünlerinin ne kadarının ithal ürünler olduğunu kimselerle paylaşmazsanız, ya da rakamları çarpıtırsanız tabii ki bazı rakamlar yalancı konumuna düşerler.

Kişi başına düşen hayali Milli geliri abarta abarta, şişirerek her platformda ilan eder de, kişi başına düşen borçlardan hiç bir yerde ve hiç bir zaman bahsetmezseniz; ana karnındaki doğmamış bebenin dahi bilmem kaç bin lira borçlu durumda olduğunu göz ardı ederseniz rakamlara yalan söyletmiş olursunuz.

İşçi, Memur ve emekli maaşlarına verdiğiniz 3-5 kuruşluk zammı, milyon lira gibi allandıra ballandıra anlatır da, temel gıda maddelerine, zorunlu ihtiyaç malzemelerine yaptığınız gereksiz ve zalimane zamları görmezden gelirseniz; rakamlar yalana malzeme edilmiş olur.

Uyguladığınız yanlış ve hatalı ekonomik sistemle aç ve açık bıraktığınız, bir lokma ekmek ve bir yudum suya muhtaç hale getirdiğiniz gariban insanlara, seçimden seçime ve ulufe dağıtırcasına, oy devşirmek için yaptığınız cüz’i yardımları aleme ilan eder de; 3-4 misli artırdığınız iç ve dış borç miktarını “devlet sırrı” gibi saklarsanız, rakamların yalan konuşmaktan başka yapabileceği ne vardır?

Enflasyonu düşük göstermek adına, enflasyon sepetindeki temel gıda maddelerini, zorunlu ihtiyaç ürünlerini oradan çıkartır da, abidik-gubidik malzemeleri, bin kişide bir kişinin ancak kullandığı veya bildiği gereksiz ürünleri sepete koyarsanız; yine de buna rağmen enflasyon rakamlarını düşük göstermek için, bin bir hile ve sahtekârlığa baş vurursanız rakamlar elbette yalan söyler.

İşsizlik rakamlarını, işsiz insanların sayılarını  dikkatlerden kaçırmak için, dünyada eşi benzeri görülmemiş oyunları sahneye koyarsanız rakamları suçlamak ne anlam ifade eder, kimlerin işine yarar ?

Bu durumda, rakamların suçu olmasa bile, rakamları kullanarak, masum rakamları kötü emellerinize alet ederseniz, dolaylı da olsa rakamlar yalan konuşmuş olur. Vebal ve sorumluluk rakamların değil, onu istismar edenlerin de olsa, olan olmuştur, durum değişmez.

Ey insanlar, siz siz olunuz, her duyduğunuz rakamlı beyanatlara, cafcaflı nutuklara, görsel ve yazılı medya haberlerine fazla güvenmeyiniz. Bazı kişi ve çevrelerin aldıkları ücret mukabilinde, yalan-yanlış, abartılı, yanıltıcı haber ve bilgi verdiklerini;  bu işi utanmadan-sıkılmadan, sakınca görmeden icra ettiklerini aklınızdan çıkarmayınız.

Bu arada, istatistiklerin, “rakamlarla yalan konuşma sanatı” olduğunu; rakam cambazlarının,  gözünüzün içine baka baka en büyük yalanları en doğru gerçekler  gibi anlatabildiklerini bir defa da bizden duymuş olunuz.

Selam Hakk’a tabi olanların üzerine olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?