REBİULEVVEL AYININ FAZİLETİ NEDİR?

REBİULEVVEL AYININ FAZİLETİ NEDİR?

Müslümanlar için önemli günlerden biri olan kandil günleri yaklaşıyor. Mevlid Kandili ne zaman kutlanacak? Mevlid Kandili neden kutlanır?

Rebîulevvel ayının fazileti nedir?

İslam aleminin peygamberi Hz. Muhammed’in (s.a.s.) kutlu doğumu olan,Müslümanların büyük bir merakla beklediği gündür.

MEVLİD KANDİLİ 22 ARALIK GÜNÜ KUTLANACAK

Hz. Muhammed (s.a.s.)’in doğum günü olan Mevlid Kandili 22 Aralık Salı gecesi idrak edilecek. Mevlid kandili Müslüman aleminde önemli bir yer tutar. Son peygamber Muhammed (s.a.s.)’nin doğum günü olan gün, Rebiü’l-evvel ayının 12. Gecesine denk gelmektedir. Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan olan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu geceye “Mevlid Kandili”  denmektedir.

MEVLİD KADİLİ NEDİR?

Mevlid anlam olarak doğum zamanı demektir. Mevlid Kandili Hazreti Muhammed’in doğduğu gün olması nedeniyle İslam alemi için önemlidir. İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah’ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının on ikinci gecesi olan Mevlid kandili,

ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır’da, Şii Fâtimî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

İslam’da Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının 11.sini 12.sine bağlayan geceyi, Şiiler 17. Günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak

adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.

Kandil geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

REBİÜLEVVEL AYI’NIN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Kamerî ayların üçüncüsü; Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Rebiülevvel ayı müslümanlar için önemli bir gelişmenin yaşadığı aydır. İslam aleminin Peygamber’i

Hz.Muhammed (s.a.v) doğumu bu ayda gerçekleşmiştir. Rebiülevvel ayı aynı zamanda hicri takvimin üçüncü ayıdır. Hz.Muhammed (s.a.v) Rebiülevvel ayı içerisinde Mekke’de dünyaya gelmiştir. Miladi Takvim’e göre bu yıl Rebiülevvel ayının 12. gecesi Aralık 2015’in 11-12’sine denk gelmektedir.

Hz.Muhammed (s.a.v) dünyaya gelmeden önce dünya kötü bir durumda idi. Her yerde ahlaksızlık çoğalmış ve kötülükler artmıştı. Peygamber efendimizin dünyaya gelişi bunların sonu olmuştur. Hz. Muhammed’in doğmasıyla batıl duygular zail oldu, hak ve hakikat kail olmuştur.Hz.Muhammed (s.a.v) doğumunu konu eden ve Ünlü Türk alim Süleyman Çelebi tarafından kaleme alınan “Vesîletü’n Necât” (Kurtuluş Vesilesi) eserinde peygamber efendimiz ile ilgili “Semavat ve zemin O’nun doğuşu ile nura gark olmuştur.”

Hakikatı arayan insanlar peygamber efendimizin sancağı altında yürümüş ve halen de yürümeye devam etmektedir. Kıyamete kadar da yürümeye devam edecektir. Rebiülevvel ayının fazileti bu ay içerisinde efendimizin dünyaya gelmiş olmasıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?