‘Referandumda tarafımız yok, olmayacak!’

 ‘Referandumda tarafımız yok, olmayacak!’

SEDAT KARAKAYA

Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu,Başkan yardımcısı ve genel koordinatör Tuba Koylan ile beraber Giresun Gündem Gazetesi’ni ziyaret etti.

Genel Başkan Kavaloğlu ile Genel başkan yardımcısı Koylan’a, Genel sekreter Kemal Tan,Onur kurulundan Abuzer Doker,Manisa il başkanı ve Ege koordinatörü Cansın Tunçdirek Marmara koordinatörü ve genel başkan danışmanı Serkan Yeniçeri,Giresun il başkanı Tuna Arslanoğlu’ da eşlik edenler arasındaydı.

2014 yılında kurulan ve genel başkanlığını Fatih Kavaloğlu’nun yürüttüğü, Adnan Menderes Dernekler Federasyonu, genel başkan,başkan yardımcısı ve ekibi Gündem Gazetesi’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Ordu ve Samsun turnelerinden sonraki durağı Giresun olan Adnan Menderes Dernekler Federasyonu’nun Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu,başta federasyon çalışmaları olmak üzere referandum konularında açıklamalarda bulundu.Federasyonun yapısını oluşturan dernekler çok eski olmakla beraber,federasyonun kuruluşunun 2014 yılı olduğuna dikkati çeken Kavaloğlu,şu anda 40’a yakın dernek,42 ilde ve 6 ülkede yapılanmayı tamamlamış bir STK olduklarını söyledi.

“ADNAN MENDERES DERNEKLER FEDERASYONU BİR DÜŞÜNCE KULÜBÜDÜR”

Genel Başkan Kavaloğlu, “Biz bir düşünce kulübüyüz. Bu manada bir demokrasi akademimiz var. Orada da belirli günlerde fikirler üreten siyasi düşünceleri dinleyen, duayenlerden gençlerden ve o düşünceleri toplumla paylaşan bir düşünce kulübüyüz. Bu memleketin havasını teneffüs eden, suyunu içen, evinde hanesinde Menderes’in bir anısı vardır. Dolayısıyla ben ve arkadaşlarım böyle bir STK’nın idaresinde bulunmaktan, icra kurulunda yer almaktan son derece onurluyuz. Belki de çoluk çocuğumuza bırakabileceğimiz en kutsal hazine kadar bir özellik arzeder.

Bu misyondan, vizyondan bu görevden büyük bir haz alıyoruz. Esasen bugün bir toplantıda da dediğim gibi; makamlar mevkiler gelip geçici, biz türbedarlık yapıyoruz. O rahmetli başvekilimizin,şehit bakanımız Polatkan’ın,şehit bakanımız Rüştü Zorlu,Turgut Özal,Erbakan’ın, Nevzat Yalçıntaş gibi değerlerin, bir tarafta Eyüp sultan Hazretleri..Nereye hangi yöne bakarsanız bu gibi isimler etrafımızda. Bir ulvi hava içerisinde o maneviyatı teneffüs ediyoruz. Dolayısıyla bu isim altında bizler STK’nın içinde bulunmaktan hem şahsım adına hem arkadaşlarım adına hem de federasyon adına çok keyif alıyoruz. Aslında bizler burada görev alırken bir de vefa borcunu yerine getirmiş oluyoruz” diye konuştu.

“REFERANDUM KONUSUNDA BİZLER HALKIN

OYUNA SUNULAN KARARA SAYGILIYIZ”

Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu, ayrıca gazeteciler Mustafa Cici ve Sedat Karakaya’nın ortak sorusuna da cevap verdi. “Referandumda tarafınız olacak mı veya bağlı olduğunuz federasyonunuzun Evetçi yada Hayırcı olduğuna dair çeşitli yorumlar geliyor”şeklindeki sorusuna ise Kavaloğlu,şu yanıtı verdi: “Bu konulara girmeden önce bizim yola çıkışımızın yapıyı tanımak lazım.Bizlerin ana sermayesi,ana teması ,menşei membaı 1946 misyonu ve vizyonudur. Yani bizim yapımızın büyük bir kesimini eskilerin merkez sağ dediği, bizim de merkez dediğimiz bir çizgi oluşturur. Dolayısıyla yapının içerisinde hem teşkilat bazında hem genel merkez bazında muhtelif görüş ve fikirlerden arkadaşlar var. Bizim için dili,dini,ırkı,etnik kökeni hiç önemli değil. Türk olduğunu hisseden bu vatana,birliğe,bayrağa saygı gösteren herkesi ve en önemlisi Cumhuriyetin hamisi,kurucu iradenin sahibi Büyük Atatürk’e inanan herkesi biz çatımızın altına topladık. Dolayısıyla bu konularda herhangi bir fikir çatışmamız da yok. Demek istediğimiz istenildiğinde ortak bir noktada buluşulabiliyor. Referanduma da bu gözle bakıyoruz. Tam demokrasiye inanan bir STK olarak bizim herhangi bir başkanımıza, mensubumuza ‘senin yönün bu taraf senin yönün de şu taraf’ dememiz mümkün değil. Akıl okuyucular da yok değil. Evet bunları duyunca bazen hiddetlendiğim oluyor ama nezaketi bozmamak gerektiği kanaatindeyim. İyi düşünebilirsek, düşündüğümüzü kaleme kağıda dökebilirsek sorunları ortadan kaldırabiliriz. Bugün Türkiye’nin en büyük eksiği insanların düşündüklerini,rahat ve özgür bir biçimde ifade edememeleri. Ben de dahil tüm arkadaşlarım veya her meslekte tasvir edilir veya edilmez özgür düşüncesini paylaşamıyor. Böyle bir sıkıntının içerisindeyiz. Bu belki yerel konjektörden kaynaklanabilir, mali lokal operasyonlar, müdahaleler olabilir ama bunlar doğru şeyler değil. Demokrasiye inanacağız ama öyle inanma ki kıyısından köşesinden değil, tam inanacağız. Benim 3 ay önceki yapmış olduğum yazılı beyanda taraf olmayacağımızı, milletin verecek olduğu karara saygı duyacağımızı ve bütün federasyon mensuplarımızın kahraman il başkanlarımız da dahil olmak üzere rahat ve özgür olduklarını beyan ettik.

GENEL BAŞKAN KAVALOĞLU,ORDU VE

SAMSUN TURNESİNDEKİ SÖZLERİNİ YİNELEDİ

Netice itibariyle bu bir seçim değildir. Yani bu referandumda ne çıkarsa çıksın ülkenin sonu da değil. Referandumdan çıkacak neticeyi uygulayabilmek önemlidir. Referamdumda ‘evet’ de çıkabilir ‘hayır’ da çıkabilir. Açıkçası benim kafam buna kesinlikle takılmıyor.Çünkü adaletli bir ülkede mi seçim yapıyorsunuz? Böyle bir şey yok. Lakin öyle adaletli bir ülkede yapıyor olsanız durum farklı olur. Bu hem evetçiler hem de hayırcılar cephesinde de böyle.Ne var? Hayırcılar bir yere endekslenmiş ‘aman o vatandaş gelmesin de ne olursa olsun’ diyor. Evetçiler cephesinden de baktığınızda da ne tamamen tersini savunup neden oylama yaptıklarından haberleri bile yok.Böyle bir durum söz konusu.Sayın Cumhurbaşkanımız için ‘o vatandaş gelsin’diyor.Şimdi bir kişiye odaklanmış olan referandumdan bir şey çıkmaz”ifadelerini kullandı.

Ordu, Samsun turnelerindeki sözünü tekrarlamayı uygun bulduğunu ifade eden Genel Başkan Kavaloğlu, hazırlanan anayasa taslağı üzerine de soğuk rüzgârlar estiren sözler kullandı.

Kavaloğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyanın hiçbir yerinde müellifi, müsebbibi, sahibi belli olmayan bir anayasa taslağı olmaz. Ben bugüne kadar böyle bir şey duymadım. Duyan bilen varsa da ben de bilmek isterim. Bu anayasa taslağını ben hazırladım diyen halkın onayına sunan veya sundum diyen bir Allah’ın kulunu duymadım, duymak isterim. Bilmiyorum oldubitti de benim mi dikkatimden kaçtı? Kıyısından köşesinden kimse sahiplenmiyor.10 kişilik bir gurup hazırlanmış. Tamam da bunlar kim kardeşim? Kim söyleyin bana; hancı mıdır yolcu mudur? Bizler tekrar söylüyoruz ki halkın verecek olduğu karara saygı duymak lazım. Bizlerin taraf olması dahi düşünülemez. Bu bizim zaten yapımıza da uygun değil. Ama bundan da şu çıkmasın;yani bizler Adnan Menderes Dernekler Federasyonu olarak bu milletin bütün manevi değerlerine önem veren,örf ve adetlerine riayet eden,milli iradeye önem veren ,kurucu iradeyi de önemseyen bir çizgimiz var. Bu çizgide bizler bir düşünce kulübü olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?