REKOLTE TEK ELDEN BELİRLENİR Mİ?

 REKOLTE TEK ELDEN BELİRLENİR Mİ?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,tarihi bir çağrıda bulundu.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni fındık sezonu öncesi fındık kamuoyuna seslenerek, tahmini rekoltenin tek bir kurum tarafından belirlenmesini istedi.

Karan yaptığı açıklamada, önümüzdeki süreçte fındıkta karanfil ve çotanak sayımı yapılarak 2016 yılı tahmini rekoltesinin tespit edileceği hatırlattı.

Her yıl fındıkta ilk evre olan karanfil (çiçekleme) doğumuyla birlikte rekolte tartışmalarının başladığını kaydeden Karan, tek bir kurum üzerinden yapılacak olan rekolte tespitinin ürün ve üretici açısından daha doğru olacağını ifade etti.

Karan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları, İhracatçılar Birliği, FİSKOBİRLİK ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından rekolte çalışması yapıldığını ve ortaya farklı rakamlar çıktığını belirterek, artık bu duruma son verilmesi gerektiğini, rekolte tespitinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından veya bakanlığın uhdesinde bir kurum tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

5 farklı kurum tarafından yapılan ve bir birini tutmayan rekolte tahminlerinin tartışmalara yol açtığını ve bir sezon boyunca rekolte üzerinden spekülasyonlar yapıldığını anımsatan Karan, “Birbirini tutmayan rekolte tahminleri ne satıcının ne de alıcının işine yarıyor. Sadece suni gündem öte ileri gitmiyor. “Biri çok açıkladı, biri az açıkladı” diyerek bir birimizi kandırıyoruz. Buda fındığa ve üreticiye bir fayda sağlamıyor. Tek elden belirlenecek olan rekolte tahmini tartışmaların önüne geçecek ve rekolte rakamları havada uçuşmayacaktır. Ziraat Odaları olarak bizim amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın biran önce harekete geçmesini bekliyoruz. Tek bir kurum tarafından yapılacak olan rekolte çalışması en doğru ve gerçekçi olacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?