Rektör Ataması Krize Dönüştü

Rektör Ataması Krize Dönüştü

YÖK Başkanı Saraç’ın,siyasetçilerin yönlendirmesiyle Rektör atanmasını bilimsel bulmadığı ve bu yüzden atamanın haftalardır yapılamadığı öne sürülüyor..Geçen Perşembe toplanmayan YÖK Yönetimi,bu Perşembe toplanabilir..Fakat Gündeme Giresun’un gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor..

Giresun Üniversitesi Rektörü’nün kim olacağı belirsizliğini korurken,YÖK üyelerinin önemli bir bölümünün siyasi müdahaleden rahatsız olduğu iddia ediliyor.

Yeni rektörü belirlemek için siyasi bir grubun tüm yetkileri kendilerinin kullanmak istediği ve bunun ise özerk olan bilim çevrelerinde çok ciddi gerilim yarattığı kulislerde konuşuluyor.

Bazı siyasilerin kendilerini YÖK üyelerinden üstün gördüğü ve YÖK’e ait tüm yetkileri kendilerinin kullanmak istediği iddiaları olaya farklı bir boyut kazandırırken,bu müdahale yüzünden yeni rektör bir türlü atanamıyor.

AYNI TABLO

YÖK Giresun ile ilgili bu konuya yabancı değil..Bundan 4 yıl önceki seçimde de,seçimde birinci olan Halil İbrahim Bahar’ın atanmaması için YÖK’e yoğun baskı olduğu ve bu yüzden YÖK’ün Giresun siyasetinin bu genel tavrını sürdürmesinden üzüntü duyduğu öne sürülüyor.

UZLAŞI OLMALI

Bazı önemli kaynaklar ise”Rektör konusu bilimsellik içerir..Siyaset erki tek başına karar vermek için YÖK’ü tamamen devre dışı bırakırsa ,kimse bunu hoş karşılamaz..4 yıl önce de böyleydi..Şimdi de YÖK’ün görüşünü kimse önemsemiyor..YÖK’teki o kadar profesörün fikirleri galiba yok sayılıyor..Orası noter veya sekreterlik gibi görülüp askeri kurumlardaki gibi talimat verilmeye çalışırsa ,sistem tıkanır..Yeni rektör atanırken YÖK ve sayın Erdoğan ,yani devlet bir karar almalıdır..Sayın Erdoğan ile YÖK’ün yetkisini ,yönlendirmeye çalışmak atamayı tıkamıştır..Bu Perşembe büyük olasılıkla YÖK toplanır..Geçen hafta toplantı olmadı..Eğer siyasal baskı sürerse bu hafta da karar çıkmayabilir..Siyasi müdahale olmasaydı çoktan yeni Rektör belli olacaktı.”diye konuştular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?