REKTÖR COŞKUN: “GURBETÇİ GİRESUNLULARIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

REKTÖR COŞKUN: “GURBETÇİ GİRESUNLULARIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Haber: Hakan UĞURLU – İstanbul

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, gurbette yaşayan Giresunluların da GRÜ’ye desteğinin önemine dikkat çekti.

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Coşkun, bu çerçevede 11. Giresun Günleri’ne katıldıklarını ve gurbette yaşayan Giresunlulara, GRÜ’yü tanıtma gayreti içinde olduklarını ifade etti.

Rektör Coşkun, yaptığı açıklamada düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:  “Giresun Günleri organizasyonu, Giresun’un sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkısı olan bir organizasyondur. Biz de Giresun Üniversitesi olarak, Giresun Günleri’ne çok önem veriyoruz. Giresun Günleri; siyasetten, bürokrasiye ve iş dünyasına kadar çok değişik kesimlerden Giresunluyu bir araya getirmesi açısından çok önemli bir platform oluşturuyor.

Ben henüz 11 ay önce seçilmiş bir Rektör olarak bu organizasyona ilk defa katılma fırsatı buldum ve çok da faydasını gördüm. Burada kalbi Giresun için atan ve Giresun’a faydalı olmak isteyen insanlar bir araya geliyorlar. Bu vesile ile Giresun’un sorunlarını konuşup, çözüm yolları arıyorlar. Biz de Giresun Üniversitesi olarak; Giresun’da yaşayan Giresunlular kadar, Giresun dışında yaşayan Giresunlulardan da destek bekliyoruz. Giresun’daki iş dünyasından, basın dünyasından ve Belediyelerden nasıl bir destek alabiliriz diye çalışmalarımız devam ediyor.

Bu çerçevede Giresun Günleri, çok faydalı ve güzel bir organizasyon. Katılım da çok güzel. Giresun dışında yaşayan Giresunlular, Giresun ile alakalı her türlü organizasyona yoğun bir katılım göstererek Giresun’a gereken desteği her zaman gösteriyorlar. Bu vesile ile özellikle il dışında yaşayan Giresunlulara teşekkür ediyorum.

Giresun’un dışında yaşayan Giresunlulara, Giresun Üniversitesi’ni tanıtma fırsatı bulduğumuz için Giresun Günleri’nin önemi bizim için daha da artıyor. Burada Giresun Üniversitesi logolu ürünler satarak Giresun Üniversitesi’nin bütçesine katkı sağlıyoruz.

Giresun dışında yaşayan Giresunluların çocuklarının üniversite eğitimini Giresun Üniversitesi’nde yapmaları Giresun’un kültürel ve ekonomik gelişimine çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Zaten gurbette yaşayan Giresunluların da, Giresun’a olan sevgilerini ve katkı sağlamak için çabalarını görüyorum. Bu anlamda gurbetçi Giresunluların çocuklarının üniversite tercihlerini Giresun Üniversitesi’nden yana kullanmaları, çok sevdikleri Giresun şehrine çok önemli katkılar sağlayacaktır. Giresun’un evlatlarını, Giresun’da okumaya davet ediyorum.

Giresun Üniversitesi 11 yaşında olan çok genç bir üniversitedir. Ancak çok önemli bir gelişim göstermiştir. 31 bin öğrenci sayısına ulaştık. 13 fakültemiz, 6 yüksek okulumuz ve 18 meslek yüksek okulumuz var. Bu anlamda çok geniş bir perspektifte kaliteli eğitim veriyoruz. Eğitim altyapımız çok iyi bir seviyededir. İstanbul’da yaşayan Giresunluların; kalitesi her geçen gün artan Giresun Üniversitesi’ni tercih etmeleri, alacakları eğitim açısından da önemli.

Bir üniversitenin başarılı sayılması için; fakülte sayısı, öğrenci sayısı ve hoca sayısı yeterli bir kriter değildir. Üniversitemizin bilimsel yayın sayısı ve bilimsel çıktıların kalitesi bizim açımızdan önem arz ediyor. Ayrıca 11 ay önce göreve geldiğim Giresun Üniversitesi ile ilgili olarak son dönemde 2 önemli istatistik yayınlandı. Bu 2 istatistikte de Giresun Üniversitesi yükseliş gösterdi. Bunlardan İspanya merkezli Vebometrics adında üniversite sıralama kuruluşunun açıklaması. Burada Giresun Üniversitesi 3 basamak yükseldi. Bir diğeri de Akademik Teşvik Karnesi’dir. Bu karnede geçen sene 63. sıradaydık. Bu sene 30. sıraya yükseldik. Bunlar çok önemli göstergelerdir.

Ayrıca Tıp Fakültesi ile ilgili çok önemli bir iyileştirme yaptık. Hastanemiz yoktu ancak şu anda Üniversitemizin bir hastanesi var. Kamulaştırma sorunlarını da çözersek, Giresun Üniversitesi’ni sahile indirmek istiyoruz. Giresun’da yaşıyor olsun ya da Giresun dışında yaşıyor olsun; tüm Giresunluların gurur duyacağı bir üniversitenin oluşması için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?